Home » Archive for 15 Shkurt, 2021

Pas dorëheqjes së Isa Mustafës, dorëheqje jep edhe Lutfi Haziri

Kryetari i Gjilanit, njëherit ish-nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje edhe nga kryesia e degës në Gjilan. Ai tha se një dorëheqje e tillë e komplet kryesisë së një partie nuk ka ndodhur më parë, por kjo do të thotë se nga sot nis mobilizimi.Postimi i plotë: Dorëheqja e kryetarit të LDK-së dhe Kryesisë, hap rrugë që të ftohet Kuvendi... 

Qeverisja vendore dhe liria politike

Ali Hertica    Individualizmi nuk  del nga një instinct i verbër atë e bëjnë lirinë e  kapshme për njerëzinë,ata  mësohen në jetën e përditshme. Kështu që është e vështirë t’u imponosh një qeverisje autokratike njerëzve të mësuar përditë me të drejta politike. Tek ata pasione të paqëndrueshëm për liri... 

Leksionet politike, demokratike, shoqërore dhe mediatike të Kosovës për Shqipërinë

Nga Skënder Sadri KAPITI Zgjedhjet demokratike të 14 Shkurtit 2021 jnë leksione politike, demokratike, shoqërore dhe mediatike për politikën, demokracinë, shoqërinë dhe për mediat në Shqipëri.  Kjo për shumë arsye: Kosova i dha leksione demokratike Shqipërisë për faktn se në Kosovë nuk ka manipulim , as tollovira e as kontestim zgjedhjesh dhe as të rezultatit të... 

Migjen Kelmendi (PDK): Fitorja e Osmanit dhe Kurtit është mesazh për neve

Zyrtari i Partisë Demokratike të Kosovës, Migjen Kelmendi, teksa e ka komentuar fitorën e mbrëmshme të Albin Kurtit e Vjosa Osmanit, ka thënë se rezultati i mbrëmshëm është rezultat edhe për partinë e tij. Sipas tij, PDK duhet të shoh ku ka gabuar dhe duhet vazhduar me reformimin e partisë. “E uroj Vetendosjen, Osmanin e Kurtin per kete fitore! Ka mbete vetem edhe diçka... 

Kurti: U vërtetua se zgjedhjet e sotme ishin referendum i cili u fitua

Lëvizja Vetëvendsoje ka mbajtur konferencë për media pas publikimit të përqindjeve të para të dala nga rezultati i zgjedhjeve të sotme. Para mediave ka folur lideri i VV-së, Albin Kurti bashkë me Vjosa Osmanin. Kurti ka thënë se u vërtetua se zgjedhjet e sotme ishin referendum i cili u fitua. “Qytetarët morën pjesë masivisht në zgjedhje dhe u vërtetua se ato ishin... 

Numërohen 97.45% e votave: VV 48.17%, PDK 17.32%, LDK 13.18%, AAK 7.40%

Nga 97.45 për qind të votave të numëruara deri më tash nga KQZ-ja, LVV e Albin Kurtit prin me 48.17 për qind ose 372.156 vota. Lëvizja Vetëvendosje më 6 tetor 2019 mori 221.001 vota. E dyta është Partia Demokratike e Kosovës me 17.32 për qind ose 133.832 vota, Lidhja Demokratike e Kosovës e treta me 13.18 për qind ose 101.852, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e katërta 7.40... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress