Home » Archive for 16 Shkurt, 2021

​Vuçiq pas ardhjes së Bidenit në krye të SHBA: Do të ketë presion mbi Serbinë

Në një intervistë për të përditshmen gjermane Bild, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, deklaroi se është e nevojshme gjetja e një kompromisi për Kosovën. Ai tha se ‘ne jemi duke punuar shumë për këtë’, dhe se bazuar në atë që ai sheh sot, veçanërisht pasi presidenti i ri i SHBA, Joseph Biden, mori detyrën, do të ketë serish presion vetëm mbi Serbinë. Vuçiq... 

Udhëheqësit politik të Luginës së Preshevës, urojnë zgjedhjet në Kosovë

Krerët institucional dhe politik nga Lugina e Preshevës kanë uruar mbarëvajtjen dhe fituesin e zgjedhjeve në Kosovë: Ragmi Mustafa, Kryetar i Këshillit Kombëtar ShqiptarUrime Kosovë!Republika Kosovës me zgjedhjet parlamentare po dëshmon në vazhdimësi pjekuri të lartë qytetare e kapacitet demokratik elektoral. Shembull për nga gara e lirë, procedura e votimit, administrimi i... 

Libër i ri – Me Vjollca Xhungën në kuzhinë – kuzhina shqiptare dhe mesdhetare

Të nderuar Miq të Librit, për ju që pëlqeni të ushqeheni shëndetshëm,Botimet Toena sjellin, një libër të ri kuzhine, nga një prej emrave më të dashur të ekranit të vogël:VJOLLCA XHUNGARreth 170 zgjidhje për të përditshmen tuaj, për të gjitha vaktet mëngjes / drekë / darkë.Përbërës të thjeshtë, që i gjen lehtë në tregun tonë.Vështirësi realizimi: e... 

Shqiptarët zgjodhën dhe vetëvendosen për “VETËVENDOSJEN”, Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin

Nga Skënder Sadri KAPITI Vetëvendosje do të thotë të jesh vetevetja dhe të marrësh vendime vetë. Kështu vetëvendosi edhe verdikti popullor , referendumi i 14 Shkurtit 2021 në Kosovë, ku populli zgjodhi me votim të lirë dhe demokratik dhe qeverisjen ia besoi VETËVENDOSJES,  Lëvizjes së drejtuar nga Albin KURTI. Pra populli i Kosovës vendosi, zgjodhi dhe ia besoi qeverisjen... 

Mërgata nismëtare e ndryshimeve pozitive

Nga XHAVIT ÇITAKU Mërgata shqiptare përcjellë nga thellësia e shpirtit të gjitha ngjarjet dhe situatat që kanë të bëjnë me vendin e tyre. Kështu ka ndodhur gjatë gjithë historisë të mërgatës sonë të lavdishme. Kështu ndodh edhe sot e një interesim i madh i saj do të jetë e pranishëm përherë. Sa para e madhe u dha për të mbajtur gjallë pushtetin paralel gjatë okupimit... 

Kënaqësia e liderit- pushtetarit në Kosovë

Ali Hertica  Liderët që punojnë më me efektivitet janë ata që kurrë nuk thonë “unë”. Dhe kjo jo sepse e kanë stërvitur veten të mos thonë “unë”. Ata nuk mendojnë me “unë”. Ata mendojnë “ne”. Ata mendojnë “skuadër”. Ata e kuptojnë se puna e tyre është ta bëjnë skuadrën të funksionojë. Ata pranojnë përgjegjësi... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress