Home » Archive for 23 Shkurt, 2021

Kamberi: Vuçiq po përdorë metoda të ndryshme për të kontrolluar të zgjedhurit joserbë në Serbi dhe ata joshqiptarë në Kosovës

Përmes një postimi në Facebook, deputeti shqiptar në parlamentin serb, z. Shaip Kamberi është shprehur se Vuçiqit nuk po i mjaftojnë deputetët në shtetin Serb por edhe ata me ulëse të rezervuara në Kosovë, e gjitha kjo po ndodh para syve të ndërkombëtarëve. “Aleksandër Vuçiqit nuk po i mjaftojnë 243 deputetë nga gjithsej 250 në parlamentin e Serbisë dhe të gjithë... 

Kosova-djepi i shqiptarizmit, i lëvizjeve dhe ngjarjeve të mëdha kombëtare

Nga Skënder Sadri KAPITI Këtë titull më nxiti për ta shkruar duke marrë shkas dhe arsyetim nga zgjedhjet e 14 Shkurtit 2021 në Kosovë, si zgjedhje model e shëmbull demokracie jo vetëm në Ballkan, por edhe më gjerë  si dhe duke parë se si edhe demokracisë amerikane iu tronditet themelet në zgjedhjet e fundit presidenciale mbajtur atje. Shkurtimisht vetëm po t’i... 

Kushtetuta karakterizohet nga e drejta e njeriut

Është e kuptushme të mendohet se një sistem,që ka kërkesa më të mëdha për ndryshime në kushtetut,sesa për ndryshime të tjera ligjesh,është i papajtushëm me sovranitetin e popullit dhe demkoracisë.  Ali Hertica    Megjithëatë,demokracia veret nga fakti që nenet e caktuara të zbatohen,për shembull,liria e fjelës.Parimi i qeverisjes demokratike nuk mund të përdoret,pa... 

Kushti i një mundësie aleance LVV-LDK (2)

Nga Skënder Sadri KAPITI Edhe së pari nëse Vjosa Osmani “rikthehet” dhe më së miri nëse ajo zgjidhet kryetare e LDK-së  pasi  LDK-së i duhet patjetër VETING-u nëse ajo pretendon që të bëhet alternativë potente politike dhe më pas edhe të bashkeqeverisë me LVV;  dhe  nëse Vjosa  e merr drejtimin e LDK-së apo edhe nëse largohen pengmarrësit... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch