Home » Archive for Shkurt, 2021

Thirrje për luftë kundër korrupsionit

Ali Hertica“Në të gjithë botën, e gjithë shoqeria dhe  shtetet janë më shumëi se kurrë  të vendosur për  një luftë efektive kundër korrupsionit. Korrupsioni është një kërcënim për sundimin e ligjit, demokracin  dhe të drejtave të njeriut. Vendet kanë një interes kombëtar në një qeveri që funksionon mirë dhe një biznes... 

Haradinaj – Kurtit: Mund të rikthehen skenarë të vjetër të ndarjes së Kosovës “Shkëmbimi i territoreve”

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka kërkuar nga fituesit e zgjedhjeve të 14 shkurtit që të krijojnë sa më shpejt institucionet e reja. Haradinaj tutje ka thënë se Qeveria e re duhet të marrë përsipër sfidat që e presin vendin, duke përfshirë këtu dialogun me Serbinë. Ai ka kritikuar kreun e VV-së, Albin Kurti duke thënë se dialogu i brendshëm vetëm me përfaqësues minorë... 

Zgjedhjet në Preshevë – Lëvizja për Reforma (LR) ka dorëzuar listën zgjedhore për zgjedhjet komunale në Preshevë

Njoftohen të gjithë aktivistët dhe simpatizuesit e Lëvizjes për Reforma se pas grumbullimit të nënshkrimeve të nevojshme, Lëvizja për Reforma, dit më parë ka dorëzuar listën zgjedhore për pjesëmarrje në zgjedhjet komunale në Preshevë që do të mbahen më 28 mars. Lista është e emëruar: SAMI SALIHU – LËVIZJA PËR REFORMA Numri i çertifikuar dhe numri i fitores... 

Zgjedhjet në Preshevë – PVD në zgjedhje me numrin 4, numër për një komunë më të mirë

“Komisionin Komunal Zgjedhor i Preshevës ka certifikuar listën e Partisë për Veprim Demokratik, për zgjedhjet e parakohshme lokale të 28 marsit. Lista zgjedhore “Partia për Veprim Demokratik – Ardita Sinani” do ta ketë numrin 4. Ky numër reflekton listën e mbështetjes së qytetarëve të komunës së Preshevës, si dhe përfaqëson pothuajse çdo fushë profesionale... 

Sfidat për Demokracinë Sociale në kosovë

Ali Hertica  Çfarë mund të nënkuptojë një forcë tjetër e qeverisjes, në të cilën teknokracia dhe vlerat, si dhe arsyeja dhe emocioni janë më të ekuilibruara, çfarë mund të nënkuptojë kjo veçanërisht për sektorin publik, i cili papritmas është bërë i ekspozuar plotësisht si “jetësor” për shkak të krizës së koronës.Unë do ta përshkruaja atë... 

Kamberi: Vuçiq po përdorë metoda të ndryshme për të kontrolluar të zgjedhurit joserbë në Serbi dhe ata joshqiptarë në Kosovës

Përmes një postimi në Facebook, deputeti shqiptar në parlamentin serb, z. Shaip Kamberi është shprehur se Vuçiqit nuk po i mjaftojnë deputetët në shtetin Serb por edhe ata me ulëse të rezervuara në Kosovë, e gjitha kjo po ndodh para syve të ndërkombëtarëve. “Aleksandër Vuçiqit nuk po i mjaftojnë 243 deputetë nga gjithsej 250 në parlamentin e Serbisë dhe të gjithë... 

Kosova-djepi i shqiptarizmit, i lëvizjeve dhe ngjarjeve të mëdha kombëtare

Nga Skënder Sadri KAPITI Këtë titull më nxiti për ta shkruar duke marrë shkas dhe arsyetim nga zgjedhjet e 14 Shkurtit 2021 në Kosovë, si zgjedhje model e shëmbull demokracie jo vetëm në Ballkan, por edhe më gjerë  si dhe duke parë se si edhe demokracisë amerikane iu tronditet themelet në zgjedhjet e fundit presidenciale mbajtur atje. Shkurtimisht vetëm po t’i... 

Kushtetuta karakterizohet nga e drejta e njeriut

Është e kuptushme të mendohet se një sistem,që ka kërkesa më të mëdha për ndryshime në kushtetut,sesa për ndryshime të tjera ligjesh,është i papajtushëm me sovranitetin e popullit dhe demkoracisë.  Ali Hertica    Megjithëatë,demokracia veret nga fakti që nenet e caktuara të zbatohen,për shembull,liria e fjelës.Parimi i qeverisjes demokratike nuk mund të përdoret,pa... 

Kushti i një mundësie aleance LVV-LDK (2)

Nga Skënder Sadri KAPITI Edhe së pari nëse Vjosa Osmani “rikthehet” dhe më së miri nëse ajo zgjidhet kryetare e LDK-së  pasi  LDK-së i duhet patjetër VETING-u nëse ajo pretendon që të bëhet alternativë potente politike dhe më pas edhe të bashkeqeverisë me LVV;  dhe  nëse Vjosa  e merr drejtimin e LDK-së apo edhe nëse largohen pengmarrësit... 

AMBASADA SHQIPTARE NË BEOGRAD PËRKRAHË NDËRTIMIN E BANESAVE SOCIALE NË BUJANOC

Në letrën e tij dërguar kryetarit të Kuvendit komunal të Bujanocit z.Enver Ramadani, ambsadori i shtetit shqiptar në Beograd z. Ilir Boçka ka përgëzuar këshilltarët e Kuvendit komunal të Bujanocit dhe partitë e koalicionit për miratimin e vendimit për ndërtimin e banesave për qëllime sociale në Bujanoc. Mes tjerash, në letrën e tij të gjatë, z.Boçka ka folur edhe për rëndësinë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress