Home » Archive for Mars, 2021

KKZ Preshevë: Rivotimi në vendëvotimin 16 në Caravajkë do të përsëritet

Komisioni Komunal Zgjedhor në Preshevë pas ankesës nga subjekti politik, Lëvizja për Reforma lidhur me parregullsit e shfaqura në vendvotimin numër 16 në Caravajkë pasi janë gjetur në kutinë e votimit më shumë fletëvotime se sa nënshkrime në listën e votruesve, ka vendosur që ky vendëvotim të përsëritet. Ankesa e Lëvizjes për Reforma sot është miratuar nga Komisioni... 

Osmanët e pushtuan Ballkanin por i çliruan trojet shqiptare të pushtuara nga sllavët, bizantinët dhe latinët ?!

Nga Skënder Sadri KAPITI Disa “profesorë” në Kosovë e njohin historinë aq sa dhe si e njihnin pionerët e Enverit në komunizëm …Na duket se raca shqiptare i detyrohet pushtimit turk për mbijetesën e saj…, Jean-Claude Faveyrial. Jean-Claude Faveyrial (1817-1893) ishte një prift katolik francez i urdhërit të lazaritëve dhe autor i historisë së parë të shkruar të... 

Ndryshimi i proporcioneve në filozofin socialë dhe politikë

Ali Hertica  Një mijëvjeçar i ri ka filluar, por historia po ecën përpara. Sidoqoftë, disa filozofë argumentojnë se në të njëjtën kohë ka një fund të historisë, për shkak të fitores globale të liberalizmit. Në nivelin ekonomik, politik dhe shoqëror sot, mbizotëron liberalizmi, i cili nuk do të humbasë më ndikimin e tij, pretendojnë këta filozofë. Nga pikëpamja... 

LDK do të merrë pjesë në zgjedhjen e presidentit të Kosovës

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) ka vendosur që të marr pjesë në seancën e Kuvendit të Kosovës kur do të votohet presidenti. Kështu bëri të ditur kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku pas takimit të Grupit Parlamentar të LDK-së. Abdixhiku para gazetarëve tha se LDK nuk do të bëjë obstruksione në zgjedhjen e presidentit të vendit. “Pas një diskutimi të... 

OK, Dakord me Z.Lutfi Haziri dhe me Kryesinë e LDK-së

Nga Skënder Sadri KAPITIZ. Haziri në lidhje me zgjedhjen e Znj. Osmani për Presidente deklaroi sot se: “Kryesia e LDK-së ka shtjerrë debatin e brendshëm në lidhje me rolin tonë politik, në krijimin e institucioneve karshi qeverisë së VV-së do të jemi opozitë aktive, ndërsa në ndërtimin e institucionit të presidentit LDK do të evitojë çdo llojë obstruksionist, çdo lloj... 

Konteksti i Aristotelve në filozofi

Ali Hertica  Midis Sokratit dhe Aristotelit qëndron Platoni, gjithashtu një nga filozofët më të rëndësishëm të të gjitha kohërave. Ai vazhdoi në gjurmët e Sokratit, por e bëri këtë duke themeluar një shkollë dhe duke shkruar kërkimin për të vërtetën përmes dialogjeve. Kjo formë e bën të vështirë të thuash me siguri atë që mendonte vetë Platoni. Aristoteli... 

Sami Salihu: Nuk do të qeverisim më me ata që kanë keqqeverisur e keqmenaxhuar

Postimi i plotë i Sami Salihut Të nderuar qytetarë të Preshevës! Ky rezultat paraprak deri në konfirmimin e rezultatit final të zgjedhjeve, vërtetoi edhe një herë vullnetin e popullit i cili në shumicë ka kërkuar ti çojë në opozitë ata që mbanin peng pushtetin.Jemi dyfishuar në numër dhe shumëfishuar në potencialin tonë për të mundësuar ndryshimin e madh dhe dërgimin... 

Mustafa: Partitë opozitare (PDSH, PVD dhe LR) duhet ta formojnë koalicionin qeverisës në Preshevë

Postimi i plotë i Ragmi Mustafës Të dashur anëtar e simpatizues të Partisë Demokratike Shqiptare, zgjedhjet lokale tanimë kanë mbaruar. Jemi në pritje të rezultateve preliminare nga KKZ. Megjithëate partia ka siguruar rezultatet e zgjedhjeve nga anëtarët e saj të këshillave të votimit. Jemi të radhitur në vendin e dytë.Prandaj, falënderimet u takojnë gjithë atyre që dhanë... 

Arifi: Ambicjet tona për udhëheqje pa “paterica” nuk janë plotësuar

Komunikata e plotë e APN-së: 28 Marsi 2021 ka vërtetuar edhe njëherë se Presheva ka zgjedhur rrugën para duke votuar Alternativën për Ndryshim kundrejt atyre që kanë zhvatur vendin tonë në tre dekadat e fundit.Së pari ju falënderojmë nga zemra të gjithë aktivistët e Alteranativës, anëtarët e subjektit tonë si dhe gjithë qytetarët e Komunës së Preshevës për angazhimin... 

Sami Salihu falenderon mbështetësit e tij të cilët dyfishuan votat për Lëvizjen për Reforma

Postimi i Sami Salihut, kryetar i Lëvizjes për Reforma : Të dashur vëllezër e motra, në emër të Lëvizjes për Reforma, dua t’iu falënderoj nga zemra për besimin dhe votën tuaj që e dyfishuan prezencën tonë dhe zërin tuaj në qeverisje. Ka qenë e veshtirë, por edhe në këto kushte bashkë arritëm këtu ku jemi sot. Bashkë me falenderimin, sot iu jap fjalën se do dyfishojmë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch