Home » Archive for 22 Mars, 2021

Shqiprim Arifi: Nga qeveria e re kërkojmë fond prej 5 milionë eurove për Preshevën

Kryetari i organit të përkohshëm të Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi ka kërkuar përfshirje në dialogun Kosovë-Serbi prej kryeministrit të sapoemëruar Albin Kurti. Sipas tij, përveç probleme të shumta edhr diplomat e të rinjve që po studiojnë në Kosovë, të cilat nuk po u njihen në Luginë të Preshevës nga Serbia, është edhe një prej arsyeve pse dëshiron të jetë... 

Me 67 vota për, 30 kundër pa asnjë abstenim është zgjedhur Qeveria Kurti

Sot Kuvendi i Kosovës me propozimin te Lëvizjes Vetëvendosje, ka zgjedhur për kryetar të ri të Kuvendit të Kosovës z.Glauk Konjufcën. Pro zgjedhjes së Konufcës kanë votuar 69 deputetë, 33 kundër. Në ora 17.30 thirret senca e dytë e jashtëzakonshme e Kuvendit ku me 67 vota për, 30 kundër pa asnjë abstenim është zgjedhur Qeveria Kurti. Të pranishëm ishin 107 deputetë... 

Të ndërpritet trysnia e BE-së për të punuar e v epruar kundërligjshëm në Kosovë

Nga XHAVIT ÇITAKUPa u “ shëruar” ende “plagët” e veprimit skandaloz, racist e antishqiptar të presidentit serb Vuqiç, në skenën diplomatike evropiane menjëherë na doli, kush tjetër, pos zëdhënësi Stano, i cili njëhëherit është bërë avokat i shkëlqyer i palës serbe, Në fakt, në vend që ky “simpatizues” dhe “përkrahës” i kërkesave ultranacionaliste serbe... 

Portrete martirësh

Me rastin e përvjetorit e 39’të te dëshmorit e heroit Afrim Abazit, këtij shkrimi po ia bashkëngjisim edhe vegën e FB me një këngë të kënduar nga rapsodi lezhjan Gjon Frroku, interpretuar me 19 mars 2016 me rastin e Akademisë përkujtimore mbajtur në Sallën e Kuqe të Qendrës së Rinisë dhe Kulturës në Prishtinë: https://fb.watch/4jl89xxOXN/ Kliko: http://www.kosovalindore.com/wp-content/uploads/2021/03/AFRIM-ABAZI.pdf  Read More »
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch