Home » Archive for 29 Mars, 2021

Sami Salihu falenderon mbështetësit e tij të cilët dyfishuan votat për Lëvizjen për Reforma

Postimi i Sami Salihut, kryetar i Lëvizjes për Reforma : Të dashur vëllezër e motra, në emër të Lëvizjes për Reforma, dua t’iu falënderoj nga zemra për besimin dhe votën tuaj që e dyfishuan prezencën tonë dhe zërin tuaj në qeverisje. Ka qenë e veshtirë, por edhe në këto kushte bashkë arritëm këtu ku jemi sot. Bashkë me falenderimin, sot iu jap fjalën se do dyfishojmë... 

Ardita Sinani: Ne nuk i bashkohemi Shqiprim Arifit

Të nderuar qytetarë të Komunës së Preshevës, Të nderuar anëtarë dhe aktivistë të PVD-së,  Zgjedhjet komunale përfunduan dje dhe rezultatet e tyre janë vullneti i juaj politik për qeverisjen e komunës sonë. Shfrytëzoj rastin t’i falenderojë të gjithë anëtarët e aktivistët e PVD-së të cilët kontribuan pa ndalë me punë e tyre në këtë kohë fushatë jo... 

Ligji i hekurt i oligarkisë

Ali Hertica  Enciklopedia falas Robert Michels, sociologu që shpiku Ligjin e Hekurt të Oligarkisë Ligji i Hekurt i Oligarkisë është një teori politike e zhvilluar për herë të parë nga sociologu gjerman Robert Michels në librin e tij të vitit 1911, Partitë Politike. Ai pretendon se rregulli elitar, ose oligarkia, është e pashmangshme si një “ligj i hekurt” brenda... 

Komuna e Preshevës dje mbajti zgjedhjet e parakoshme lokale

Në këtë proces zgjedhor qytetarët e Preshevës treguan pjekuri e maturi të lartë qytetare e demokratike.  Nga 41. 968 qytetarë me të drejtë vote të drejtën e tyre qyetar e dhanë mbi 17.598 votues. Në këto zgjedhje lokale gjithesj garuan 7 parti politike, prej tyre 6 shqiptare dhe një serbe. Nga rezultatet preliminare, Komisioni Komunal Zgjedhor e nxjerr, Alternativën... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch