Home » Archive for 31 Mars, 2021

KKZ Preshevë: Rivotimi në vendëvotimin 16 në Caravajkë do të përsëritet

Komisioni Komunal Zgjedhor në Preshevë pas ankesës nga subjekti politik, Lëvizja për Reforma lidhur me parregullsit e shfaqura në vendvotimin numër 16 në Caravajkë pasi janë gjetur në kutinë e votimit më shumë fletëvotime se sa nënshkrime në listën e votruesve, ka vendosur që ky vendëvotim të përsëritet. Ankesa e Lëvizjes për Reforma sot është miratuar nga Komisioni... 

Osmanët e pushtuan Ballkanin por i çliruan trojet shqiptare të pushtuara nga sllavët, bizantinët dhe latinët ?!

Nga Skënder Sadri KAPITI Disa “profesorë” në Kosovë e njohin historinë aq sa dhe si e njihnin pionerët e Enverit në komunizëm …Na duket se raca shqiptare i detyrohet pushtimit turk për mbijetesën e saj…, Jean-Claude Faveyrial. Jean-Claude Faveyrial (1817-1893) ishte një prift katolik francez i urdhërit të lazaritëve dhe autor i historisë së parë të shkruar të... 

Ndryshimi i proporcioneve në filozofin socialë dhe politikë

Ali Hertica  Një mijëvjeçar i ri ka filluar, por historia po ecën përpara. Sidoqoftë, disa filozofë argumentojnë se në të njëjtën kohë ka një fund të historisë, për shkak të fitores globale të liberalizmit. Në nivelin ekonomik, politik dhe shoqëror sot, mbizotëron liberalizmi, i cili nuk do të humbasë më ndikimin e tij, pretendojnë këta filozofë. Nga pikëpamja... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch