Home » Archive for Prill, 2021

Salihu: Me bisedime pafund nuk mund të mbahet peng i gjithë procesi i ngritjes së pushtetit në Komunën e Preshevës

“Me bisedime pafund nuk mund të mbahet peng i gjithë procesi i ngritjes së pushtetit në Komunën e Preshevës. Asgjë e mirë nuk i vjen popullit dhe ardhmërisë së komunës tonë nga bisedime pa bereqet që kanë hyrë në një rreth ngushtë ku herë njëra palë, e herë tjetra vendosin kushte e parakushte për koalicionin” ka deklaruar kryetari i Lëvizjes për Reforma, Sami Salihu “Zgjidhja... 

Toena prezanton “AuvernaMon – Lulëkuqja” të Jamarbër Hoxha

Të nderuar miq të Librit dhe të Botimeve Toena.Ftoj secilin nga ju, të bëhet nesër, pjesë e festës së organizuar për Jamarbërin dhe librin e tij të parë, titulluar “AuvernaMon”.e premte / 30 prill 2021 / ora 11:00 / te Kalaja e TiranësJamarbër Hoxha, për ju që nuk e njihni, është një djalë 11-vjeçar,i diagnostikuar me çregullime të spektrit të autizmit,një djalë... 

A do ndryshojë sjellje E. Rama për Kosovën pas 25 Prillit 2021

Nga Skënder Sadri KAPITI A do ta ndryshojë qëndrimin dhe sjelljen e tij kryeministri Rama në lidhje me Kosovën dhe  ndaj politikës dhe shtetit të pavarur të Dardanisë? Politikanët shqiptarë , politika  dhe interesi i tyre personal duhet të jenë brënda interesit kombëtar dhe në pëputhje dhe në shërbim të vizionit, dhe dëshirës dhe të  aspiratave... 

Valon Murati: Në tavolinën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë ekzistojnë vetëm tri opsione

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se në tavolinën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë ekzistojnë vetëm tri opsione. Ai thotë se propozimi i djeshëm që ka dalur nga një non-paper është opsioni më i keq i mundshëm. “Në tavolinën e bisedimeve me Serbinë janë vetëm tri opsione. E para është që të vazhdohet kjo... 

Për cilin kompromis ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit bëhet fjalë

Nuk mund të ndryshohet sistemi politik, juridik dhe të cenohet integriteti territorial për shkak të ëndërrave dhe dëshirave gllabëruese serbe Nga XHAVIT ÇITAKUDinamika e presionit ndaj qeverisë së Kosovës për të rifilluar dialogu me Serbinë, ditëve të fundit ka shënuar një ritëm të përshpejtuar. Pos BE-së, që është ndërmjetësuese e këtij dialogu, edhe SHBA-ja, aleati... 

Toena prezanton vëllimin “Një jetë në fluturim” të autorit Drago Siliqi

Të nderuar miq të Librit dhe të Botimeve Toena,Ju ftojmë të merrni pjesë në prezantimine vëllimit “Një jetë në fluturim” të autorit Drago Siliqitë enjten / dt. 29 prill 2021 / ora 11:00 / në Kalanë e Tiranës. Ky aktivitet zhvillohet në kuadër të “Ditëve të Librit” organizuar nga Botimet ToenaJu mirëpresim!  Read More »

Kush po afrohet idesë dhe filozofisë së Hegelit

Mr.Ali Hertica  Filozofia e Hegelit është interpretuar shumë ndryshe gjatë viteve. Në shekullin e 19-të, tashmë kishte Hegelianë të majtë dhe të djathtë, në përputhje me deklaratën e Hegelit se një parti ka fituar me të vërtetë vetëm kur ndahet në dysh. Në vendin tonë, filozofia hegeliane para Luftës së Dytë Botërore u përhap kryesisht nga profesorja e ekstremit... 

Shaip Kamberi uron Edi Ramën për fitoren

Deputeti nga Lugina e Preshevës në Parlamentin serb, njëherit dhe kryetar i Partisë për Veprim Demokratik, z.Shaip Kamberi, ka uruar kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ramën për fitoren në zgjedhjet parlamentare. Në postimin e tij, z.Kamberi ka shkruar: Uroj Partinë Socialiste të Shqipërisë dhe kryetarin e saj z. Edi Rama për suksesin e arritur në zgjedhjet e 25 Prillit.Uroj... 

PS feston fitoren, Rama: Dua të jem kryeministri i të gjithë shqiptarëve

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka falënderuar të gjithë mbështetësit dhe qytetarët për besimin e dhënë për katër vjetët e ardhshëm në krye të qeverisës së vendit. Partia Socialiste ka fituar zgjedhjet parlamentare të 25 prillit dhe kryeministri Rama tha se kjo fitore duhet merituar në çdo ditë të këtyre katër vjetëve. “Mirënjohje të gjithë shqiptarëve... 

Ftesë – Toena ju fton të merrni pjesë në ekspozitën e projektit “Rrugëtim drejt identitetit”

Të nderuar miq të Librit dhe të Botimeve Toena,Ju ftojmë të merrni pjesë në eskpozitën e ilustratorëve të 7 librave të realizuar në kuadër të projektit “Rrugëtim drejt identitetit”me krijimet konkurruese dhe fituese të studentëve të Universitetit të Artevetë mërkurën/ dt. 28 prill 2021 / ora 11:00 / në Kalanë e Tiranës. Ky aktivitet zhvillohet në... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch