Home » Archive for 4 Prill, 2021

Kapiti: Urime Znj. Osmani për detyrën e Kryetarit të Shtetit

Nga Skënder Sadri KAPITI Me zgjedhjen e Presidentit të Kosovës fituan shqiptarët, fitoi demokracia, fitoi shteti dhe u vulos institucionalisht edhe legjitimiteti popullor, Referendum i 14 Shkurtit 2021, i cili “de fakto” ia kishte besuar postin e Presidentit të Kosovës Znj. Osmani. Dështoi kështu edhe përpjekja nga opozita destruktive në aleancë me Listën serbe për... 

Vjosa Osmani me 71 vota u zgjodh presidente e Republikës së Kosovës

Kosova, për herë të dytë zgjedh një grua në krye të shtetit. Vjosa Osmani-Sadriu u zgjodh të dielën presidente e Kosovës pasi pro kandidaturës së saj votuan 71 deputetë të Kuvendit të Kosovës, në roundin e tretë të votimit. Këtë pozitë në vitet 2011-2016 e kishte mbajtur, Atifete Jahjaga. Osmani-Sadriu kishte kundërkandidat Nasuf Bejtën, i cili nuk mori asnjë votë,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch