Home » Archive for 5 Prill, 2021

Erdogani uron Osmanin: Marrëdhëniet tona do të forcohen edhe në epokën e re

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka zhvilluar një telefonatë me tashmë homologen e tij nga Kosova, Vjosa Osmanin, duke e uruar këtë të fundit për zgjedhjen e saj si presidente. Erdogan përmes një postimi në Facebook, ka thënë se marrëdhëniet mes Turqisë dhe Kosovës do të forcohen edhe në epokën e re. “Sot pata një telefonatë me presidenten e re të Kosovës,... 

Libër i ri i Skifter Këlliçit – “C 35 US” rënë në tokën shqiptare

Të nderuar Miq të Librit dhe të Botimeve Toena, Me kënaqësi ju përcjell njoftimin e botimit të një romani të ri të shkrimtaritSKIFTER KËLLIÇI“C 35 US” RËNË NË TOKËN SHQIPTARE Fillim nëntori i viti 1943. Një avion ushtarak amerikan niset nga baza ajrore e Katanias (Itali) drejt Barit, për të marrë ushtarë amerikanë të plagosur rëndë dhe për t’i... 

Fetah Bahtiri: Bibliografi e anëtarëve të Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi, botuar nga SHSHASHS

HYSEN IBRAHIMINJË LIBËR ME PESHË SHKENCOREShoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi (SHSHASHS) është themeluar nga një grup intelektualësh entuziastë shqiptarë në Suedi më datë 26 nëntor 2011. Pra, para 10 vjetësh.Të lumtur e të gëzuar për rezultatet e arritura, SHSHASHS sivjet shënon 10-vjetorin e punës dhe veprimtarisë së vet.Në... 

Themelet teorike të korrektësisë politike

Mr.Ali Hertica  Është e qartë se supozimet në lidhje me ndikimin e aspekteve gjuhësore të korrektësisë politike në marrëdhëniet në mes të grupeve bazuar në supozimin se ekziston një lidhje midis gjuhës nga njëra anë dhe të menduarit  si dhe sjelljen e njerëzve në anën tjetër.   Mbi unikalitetin e kësaj marrëdhënie, megjithatë, nuk ka konsensus... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch