Home » Archive for 6 Prill, 2021

Reforma e qeverisjes së shtetit

Ali Hertica  Një formë e qeverisjes nuk është qëllim në vetvete. Eshtë një mjet për të qeverisur vendin në mënyrën më të mirë të mundshme. Kjo është arsyeja pse ne zgjedhim një federalizëm bashkëpunimi dhe takimi. Shtetet federale kanë kompetenca të rëndësishme, por ne mbajmë solidaritet brenda. Ne nuk bëjmë reforma në mënyrë që të reformojmë, por përmirësojmë... 

Tani Epoka e Re me Kurtin Kryeministër dhe Osmanin Presidente

Nga Skënder Sadri KAPITI Me zgjedhjen nga Parlamenti dardan të Znj. Osmani si Presidente dhe me parë të Z. Kurti si kryeministër i jepet fund sundimit të politikës së vjetër dhe hapjes së një Epoke të Re në Kosovë, për t’i dhënë fund dhe për t’u ndarë nga tranzicioni 20 vjecar , për ti dhënë fund politikës së keqe e cila kishte kapur  dhe që e mbajti... 

Arsyet e bombardimit të Jugosllavisë nga NATO

Në përgjithësi është trajtuar nga burime të ndryshme dhe arsye të ndryshme janë theksuar, disa herë edhe kontradiktore a të kundërta mes burimeve të ndryshme. E rëndësishme është që Shqipëtarët, SHBA-ja dhe NATO-ja, kanë bindjen e njejtë për arsyet e ndërhyrjes. Madje më së miri e dëshmojnë protestat e demostratat e shumta në vende të ndryshme të botës që organizuan... 

Zgjedhja e Presidentëve Meta në Shqipëri dhe  Osmani në Kosovë sipas parashikimeve të mia

Nga Skënder  Sadri KAPITI  Zgjedhjen e Presidentëve si në Shqipëri të Z. Ilir Meta ashtu edhe në Kosovë të Znj. Osmani i pata parashikuar shumë kohë  para se ata të bëheshin Presidentë, Kryetarë  të të dy shteteve shqiptare. I pata parashikuar kur ata vetë nuk e kishin parashikuar një gjë të tillë. Pashikimet e mia vinin si rezultat i njohjes dhe i ndjekjes... 

Dritan Abazoviqit i kërkohet që të marrë postin e kryeministrit në Mal të Zi

Imazhi i politikanit shqiptar nga Ulqini, Dritan Abazoviq, po shkon duke u forcuar në Mal të Zi. Dhe kësaj po i ndihmon edhe rënia e autoritetit të kryeministrit aktual, Zdravko Krivokapiq. Drejtori i Shoqërisë për Kërkime dhe Teori Politike në Podgoricë, Vladimir Paviçeviq, vlerëson se është koha që kryetar i Qeverisë së Malit të Zi të jetë Abazoviqi, që aktualisht është... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch