Home » Archive for 10 Prill, 2021

Republika e Kosovës të quhet Republika e Dardanisë

Nga Skënder Sadri KAPITINë mbështetje të MEMORANDUMIT tëAkademisë Shqiptaro-Amerikane të Shkencave dhe Arteve të Nju-Jorkut në SHBA. Mbështetje MEMORANDUMIT të Akademisë Shqiptaro-Amerikane të Shkencave dhe Arteve të Nju-Jorkut në Amerikë, e cila u ka kërkuar me Memorandum institucioneve të Kosovës që në kornizën dhe në kuadrin kushtetues dhe të argumentuar e sqaruar... 

Viktima shqiptarët, të akuzuar shqiptarët

Nga XHAVIT ÇTAKU Edhe ky vit filloi në shenjë të përkujtimit të masakrave të shumta e të tmerrshme që ka bërë regjimi fashist serb. Masakër në Reçak, në Rezallë, në Krushë,  në Izbicë, në familjen e madhe Berisha të komunës së Suharekës. Sërish lotë, ofshamë, dhimbje, rënkim. Askush nuk mund t’i pajtoj zemrat e thyera të atyre që i kanë humbur të dashurit... 

ALI DACI I RROZHAJËS SHTROHET URGJENT NË SPITALIN E PEJËS

Ali DACI është publicist, analist, studiues, veprimtar politik e shoqëror, nga Rrozhaja në Malin e Zi; Kryeredaktor i “Gazeta e Alpeve” për Mali i Zi e Sanxhak; Drejtor i Manifestimit Tradicional Kulturor PanShqiptar “Ora e Maleve” (XII) në Rrozhajë; Nënkryetar i Shoqatës Kombëtare “Kosova për Sanxhakun”; “Qytetar Nderi” i Pejës në Kosovë; nënkryetar i të pares parti... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch