Home » Archive for 20 Prill, 2021

Shqiptarët e Luginës së Preshevës presin nga Kurti t’i përfshijë në dialog

Nënkryetari i Komunës së Bujanocit, Shqipërim Musliu ka folur për pritjet e shqiptarëve të Luginës së Preshevës nga kryeministri i Kosovës Albin Kurti. “Kërkesat e qytetarëve të Luginës janë të shumtë në numër, por në veçanti e kemi kërkesën që edhe ne të përfshihemi në dialogun me Serbinë. Resursi më i rëndësishëm është resursi njerëzor”, tha Musliu... 

21 prill – 7 maj 2021 DITËT E LIBRIT në Kalanë e Tiranës

14 ditë = 9 aktivitete Prezantojmë për herë të parë për publikun,3 romane të rinj, pjesë e projektit “Rrugëtim drejt identitetit”(në b/punim me Europa Krijuese të Komisionit Europian).Prezantojmë për herë të parë për publikun një vëllim me poezi në respekt të individëve me autizëm.Prezantojmë për herë të parë Network-un Rajonal për Diversitetin Kulturor... 

Mendimi politik dhe veprimi politik janë dy botra të ndryshme si edhe humbja e idealizmit

Nue Oroshi Shpeshherë tek ne shqiptarët përzihet të menduarit politik me veprimin politik.Politikisht mund të mendohën gjëra të ndryshme se si duhet të udhëhiqet politika.Madje me mendimin politik mirren shumë persona në trojet shqiptare.Shpeshherë edhe japin mendime të ndryshme që nuk kanë të bëjnë fare me realitetet politike pa njohur fare ngjarjet  politike në... 

Lutje për gjëra ushqimore: Ju lutemi për ndihmë nga OJQ “JETA NË KASTRIOT”

                                                Shoqata e Gruas “Jeta në Kastriot”                                                    ... 

Institucioneve financiare tek autoritetet,tatimi apo hetim të konfiskimit

Mr.Ali Hertica  Një nga fushat ku standardet ndërkombëtare janë ende në zhvillim dhe bashkëpunim ndërkombëtar është ende në foshnjërinë e tij është krimi kibernetik. Ky fenomen shpjegohet shkurtimisht në Aneksin dhe përfshin një shumëllojshmëri në rritje të shpejtë, aktivitetin kriminal edhe i organizuar që rregulli kombëtar dhe ndërkombëtar i ligjit... 

VOTA NUK SHITET

Nga Kelmend Ahmetaj (Kelmend Keli Vuthaj) Kështu matet karakteri dhe vlefta e njeriut.Vota nuk shitet.Me votë transmeton të ardhmen tate e të fëmijëve të tu.Në se ti, prind e shet votën këtë do ta bëjnë edhe fëmiu jot.Vota asht asht e çmuar. Kelmend Ahmetaj, përndryshe: Kelmend Keli Vuthaj, është një ndër qindra djemtë ma të mirë të botës e kohës shqiptare, njeri... 

Edhe dy fjalë më tepër për katër dragonjtë e Dardanisë

Prof.dr. Eshref Ymeri Në disa faqe interneti të ditës së djeshme, publicisti i njohur nacionalist Skënder Kapiti, kishte botuar artikullin mbresëlënës me titull “Katër  Dragonjtë  e Epokës së Re të Kosovës”.E kishte fjalën për Vjosa Osmanin, Albin Kurtin, Glauk Konjufcën dhe Donika Gërvallën. Le të shpresojmë që këta katër dragonj nuk do të lejojnë... 

Katër Dragojt e Epokës së Re të Kosovës

Nga Skënder  Sadri KAPITI Vjosa Osmani, Albin Kurti , Glauk Konjufca dhe Donika Gërvalla , përkatësisht Kryetarja e Shtetit,Kryeministri, Kryeparlamentari dhe Kryediplomatja e Kosovës  janë katër  Dragojt e Epokës së Re të  Kosovës të cilët do të  përballen me kulshendrën  dhe vampirin  Serbi, e cila është dhe mbetet agresive,kriminale dhe... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch