Home » Archive for 22 Prill, 2021

Ana Kove / Kambanat e së dielës / Media gjermane sot

Të nderuar miq të Librit dhe të Botimeve Toena, Dëshiroja ta ndaj me Ju, një lajm të gëzueshëm që vjen nga Berlini.Shkrimtarja Ana Kove, boton në faqen zyrtare të Programit LCB, në gjermanisht, fragmente nga vëllimi me tregime “Kambanat e së dielës” (Botimet Toena, 2019) dhe një shkrim reflektues për mesazhet e letërsisë së saj mbi temën “Frika nga prekja”.Vëmendja... 

Turqia dhe Erdogan nuk ndërtojnë Spitalin modern dhe 500 shtëpi për E. Ramën por për shqiptarët

Nga Skënder Sadri KAPITI Dje u inagurua    në Fier Spitali modern i cili është financim 70 milion euro nga shteti dhe qeveria turke. Erdogan realizoi dhe e mbajti fjalen dhe brënda një kohe rekord shqiptaret tani kanë në shërbim të tyre një spital modern. Nuk erdhi Erdogan për të bërë reklamë e as dukje   pompoze  me rastin e inagurimit... 

Materializmi kundrejt idealizmit

Mr.Ali Hertica  Në filozofi, materializmi do të thotë që  fillon me faktin se realiteti ekziston në mënyrë të pavarur, pavarësisht mendimit tonë të këtij realiteti. Universi, planeti ynë, natyra … të gjithë kanë ekzistuar para se të kishte njerëz të formuar dhe se truri i njeriut ka filluar të zhvillohet. Idetë e popullit, pra, janë të ndara... 

Ali Daci po i nënshtrohet dhe ndërhyrjes së dytë kirurgjikale në Spitalin e Pëgjithshëm të Pejës

Në diten e sotme të 22 prillit 2021, Ali Daci- kryeredaktori i “Gazeta e Alpeve” për Malin e Zi e Sanxhak, po i nënshtrohet një sprove mjekësore, një ndërhyrje kirurgjikale të dytë në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, në të tretën javë të shtrimit të tij spitalor, pas atij operimit të parë për gurë në tamth përplot 11 ditë ma herët.Ali DACI është publicist, analist,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch