Home » Archive for 23 Prill, 2021

SHQIPËRIA VOTON DHE PËR STËRMBESËN E SYLEJMAN VOKSHIT TË LIDHJES SË PRIZRENIT

Në Zgjedhjet Parlamentare të Shqipërisë të 25 Prillit 2021 është kandidate për deputete e PD-së e Koalicionit të saj për Ndryshim, e Qarkut të Tiranës,  Albana Vokshi – Drejtuese Politike e PD-së për Njësitë Administrative Nr. 9 e 11 të qytetit të Tiranës (me rreth 150 mijë banorë), prej vitit 2009 është zgjedhur deputete e Kuvendit të Shqipërisë, është kryetare... 

ISUF ÇELAJ, NDER PËR TROPOJËN E QARKUN E KUKËSIT

Nga Sulejman MATO- shkrimtar, poet, publicist, Tiranë Isuf Çelaj është një nga intelektualët e Tropojës që më ka bërë shumë përshtypje, qysh se e kam njohur, 18 vjet më parë, për kulturën e tij, për thjeshtësinë dhe pjekurinë e tij, për marrëdhëniet e veçanta në shoqëri dhe në familje, për mbrujtjen dhe ruajtjen e traditave të trevës së vet.Kandidatura për deputet... 

Oriela Nebijaj-“Ori i Politikës”, përndryshe: Shqipëria që po vjen…

Nga Ramiz Lushaj 1. E pashë në qendër të Tiranës, tek 9-katshet. N’takime me qytetarë. Një vajzë tipike iliro-shqiptare: me shtatlartësi pishnaje, bukuri rrezatuese të shumëfishtë, spektronte dinjitet e mençuri, krejt e lirë, me një origjinalitet karakterial të pashoq, plot dritë, gjithë shpresë… Fliste e buzëqeshur. Ua jepte dorën me ngrohtësi. Komunikonte çiltër…... 

Pse Komuniteti Ndëkombëtar e bani “kurban ballkanik” Shqipërinë për “djegien e mandateve”?!

Nga Ramiz LUSHAJ 1. Dy vite ma herët (2019) Opozita Shqiptare përdori mjetet ma ekstreme: “Djegia e mandateve”, “Bojkotimi i Zgjedhjeve Lokale të vitit 2019”, të cilat lideri i PD e Opozitës (PD-AN), Lulzim Basha, në librin e tij “misioni Im”, i quan përcaktimisht, si “forma e vetme e mbijetesës në terma politik, si klithma e fundit e opozitës shqiptare për gjendjen... 

Edhe dy ditë nga shembja e regjimit të korrupsionit dhe të trafikimit të drogës, votës e të trojeve shqiptare

Nga Skënder Sadri KAPITI Edhe dy ditë na ndajnë nga 25 Prilli, Dita kur verdikti popullor do ta shëmbë regjimin e korrupsionit dhe të krimit, të trafikimit të drogës, të shitblerjes së votës dhe  të pazareve me trojet shqiptare , të detit dhe të ndarjes së Kosovës. 25 Prilli  dita e triumfit të Shqipërisë dhe të shqiptarëve, si dita  shëmbjes së regjimit... 

FILOZOFIA SOCIALE NË KOSOVË

Mr.Ali HerticaÇfarë do të thotë kjo për të jetuar mirë? Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje në dritën e problemeve aktuale sociale, ne kemi konsultuar me filozofinë sociale të Levinas përsëri. Në etikën e Levinas është marrëdhënia ime me të tjera është përcaktuar si një marrëdhënie asimetrike. Kjo është një marrëdhënie në të cilën unë kam... 

Shtypja dhe shkatërrimi i mbrojtjes ajrore serbe gjatë bombardimit dhe raketimit të NATO-s

Faza e parë e Operacionit Forcat Aleate, ishte shtypja dhe shkatërrimi i mbrojtjes ajrore jugosllave. I ishte dhënë prioritet sulmimit të forcave ajrore serbe dhe mbrojtjes antiajrore që në fillim të kampanjës ajrore dhe raketore. Por duke e pasur parasysh madhësinë dhe kapacitetet e forcës ajrore serbe, NATO pasi e shtypi dhe shkatërroi krijoi shumë shpejt supremaci ajrore. Mirëpo... 

Me 25 Prill demokracia vulos fitoren e madhe të Partisë Demokratike të Shqipërisë

Nga Skënder Sadri KAPITI Fitorja e PD-së fillon nga Durrësi. Këtë fitore e cila do të realizohet  në shkallë kombëtare qytetarët  demokratë dhe votuesit durrsakë e demonstruan të parët me madhështi në mitingun triumfator të datës 21 Prill 2021  qëe organizoi dega e PD-Durrës drejtuar nga kandidati për deputet z. Ferdinand Xhaferraj. Me 25  Prill demokracia... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch