Home » Archive for Maj, 2021

Rifillon rindërtimi dhe asfaltimi i rrugës Rahovicë – Bukuroc

Kryetarja e Komunës së Preshevës znj. Ardita Sinani bashkë me partnerët e saj të koalicionit, gjatë ditës së sotme vizituan rrugën, Rahovicë-Bukuroc që po rifillon me rirregullimin dhe asfaltimin e saj. Ky projekt sipas zonjës Sinani është inicuar në mandatin e parë kur e ka drejtuar komunën e Preshevës. “Sot inicova procedurën për rifillimin e rindërtimit dhe asfalltimit... 

Kryeministri Kurti jep detaje nga takimi me Lajçakun dhe Palmerin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti deklaroi sot se bashkëpunimi dhe koordinimi në mes të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në procesin e ri të dialogut është i mirëseardhur dhe i domosdoshëm. Ai gjatë një takimi me emisarin evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak dhe të dërguarin e posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer,... 

Filozofia dhe morali i tulelëpirësit/-ve

Mr. Ali Hertica  Si të bëhesh ‘dikush’ pa qenë ‘askush’  Çdo gjë zë fill që në bankat e shkollës. Më i forti ka përherë të drejtë, qoftë mësuesi qoftë drejëtori i shkollës. Kur ata flasin, duhet të tundesh kryet në shenjë miratimi dhe të skicosh buzëqeshje mbi buzë. Nuk i dihet asnjëherë. Të hysh në zemrën e dikujt, që sot apo... 

Ardita Sinani: Nga e nesërmja fillon kompensimi i komisionerëve të zgjedhjeve të fundit lokale në Komunën e Preshevës

Në disa nga zgjedhjet e kaluara në Preshevë, anëtarët e këshillave të votimit nuk iu kanë paguar për punën që e kishin kryer si komisioner. Kësaj radhe kryetarja e Komunës, znj.Ardita Sinani njofton përmes profilit të saj se kjo praktikë nuk do të vazhdoj më, por nga nesër ata do të paguhen. “NDRYSHE NGA MË PARË, TASH SECILI ANËTAR I KËSHILLAVE VOTUESE KOMPENSOHET... 

Vizita e Lajçakut dhe Palmerit në Kosovë, shenjë që dialogu të merret më seriozisht

Vizitën e përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak dhe të Sekretarit të Shtetit amerikan, Matthew Palmer,  po cilësohet si përshpejtim i procesit të dialogut. Analisti Blerim Burjani, tha se kjo vizitë po bëhet në kohën kur Qeveria e Kosovës po ngurron të vazhdoj me... 

Është koha që BE ta kthen në prioritet Ballkanin perendimor

Nga XHAVIT ÇITAKUJanë shtuar zërat e kritikës edhe nga anëtarët e BE-së, të cilat po shprehin shqtësimin e argumentuar lidhur me politikat dhe zhvillimet tjera jo adekuate të kësaj organizate karshi Ballkanit perendimor. Në të vërtetë, BE kohëve të fundit ka lënë në periferi interesimin ndaj një pjese të rëndësishme të kontinentit të vjetër, Ballkanin Perendimor, gjë... 

Ja pse Partisë Socialiste i intereson që kryetar i PD-së të mos rizgjidhet Lulzim Basha

Nga Skënder Sadri KAPITI Së pari nëse nuk do të zgjidhej Lulzim Basha kryetar i Partisë Demokratike me 13 Qershor 2021,këtë do ta dëshironte Partia Socialiste , pasi një kryetar tjetër nuk do ta vazhdonte betejën si Basha për të vënë në vënd  demaskimin, kundërshtinë dhe drejtësinë  kunder  regjimit të Ramës për  blerjen e votave. Së dyti, kryetari... 

Drejtori i posazgjedhur i Moravicës i hyn punës duke riparuar defektin e ujit në Rahovicë pas reshjeve te fundit

Sot, pas reparimit të defektit dhe stabilizimit të furnizimit me ujë të pishëm, NP Moravica filloi edhe me pastrimin dhe larjen e disa rrugëve në fshatin Rahovicë! “Ne do të vazhdojmë pandërprer punën tonë në debllokimin e kanalizimeve, larjen dhe pastrimin e rrugëve në fshatrat Rahovicë dhe Raincë der sa gjendja të kthehet në normalitet, pas vërshimeve që ndodhën para... 

Sinani e Salihu vizitojnë të prekurit nga vërshimet në Rahovicë dhe Raincë

Kryetarja e Preshevës, znj.Ardita Sinani me bashkëpuntorë bashk me Kryetarin e Kuvendit, z.Sami Salihun vizituan familjet e prekura nga vërshimet në fshatrat Rahovicë dhe Raincë “Sot, bashkë me kryetarin e Kuvendit Komunal, z.Sami Salihu dhe me drejtorin e N.P “Moravica”, z.Gazmend Aliu, vizituam Rahovicën dhe Raincën, për t’i parë nga afër dëmet e shkaktuara nga vërshimet.... 

Ardita Sinani shpall gjendje të jashtëzakonshme në BL Rahovicë e Raincë

Kryetarja e Komunës së Preshevës znj. Ardita Sinani shpall gjendje të jashtëzakonshme në Bashkësitë Lokale Rahovicë e Raincë ku në mbledhjen e shtabit për situata të jashtëzakonshme ndërrmer masa të menjëhershme për t’i sanuar dëmet materiale të shkaktuara nga vërshimet e mbrëmshme në fshatrat Rahovicë dhe Raincë. “Ka filluar evidentimi i dëmeve në fshatrat Rahovicë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch