Home » Archive for 7 Maj, 2021

Shaip Kamberi gjykon provokimin e sotëm me vendosjen e flamurit serb mbi përmendoren e dëshmorit Fatmir Ibishi

Gjykoj ashpër provokimin e paprecedent të dëmtimit të përmendores së dëshmorit Fatmir Ibishi dhe vendosjen e flamurit serb mbi të. Ky akt rrezikon paqën dhe stabilitetin, provokon banorët shqiptarë të fshatit Konçul dhe Komunës së Bujanocit dhe nxitë situata të padëshirueshme për të gjithë. Është krejtësisht i pakuptimt dhe i papranueshëm qëllimi që të tensionohet situata... 

KNSH shpreh shqetësim lidhur me provokimet dhe tensionimin e situatës në Luginën e Preshevës

Këshilli Kombëtar Shqiptar shpreh indinjatën dhe shqetësimin lidhur me me aktet qyqare të provokimit dhe tensionimit të situatës në Luginën e Preshevës. Persona të pa identifikuar në mbrëmje kanë dëmtuar me grafit lapidarin e dëshmorit UÇPMB-së, Fatmir Ibishi, dhe në vendë të flamurit kombëtar shqiptar është vendosur flamuri i Serbies në hyrje të fshatit Konçul të Komunës... 

BE dhe NATO duhet me qenë më të zëshme ndaj kërcënimeve të Serbisë së lazdruar

Nga XHAVIT ÇITAKUVetëm atij që i ka ikur truri nuk e kupton se në çfarë situate të ngarkuar e serioze gjendet aktualisht Kosova përballë një trysnie të vazhdueshme që po i bëhet nga Bashkimi Europian, por dhe nga miku ynë i përhershëm, SHBA-ja, lidhur me dialogun Kosovë- Serbi, që duhet të rifilloj shumë shpejt. Rreziku është i madh se Kosova mund të detyrohet të nënshkruaj... 

Pse mos të ketë një bashkëqeverisje tranzitore PD-PS në Shqipëri

Nga Skënder Sadri KAPITI Demokracia nuk është vetëm luftë për pushtet, por demokracia është edhe marrëveshje,konsensus e pajtim kundër përçarjeve dhe  të këqijave që kërcënojnë dhe rrezikojnë sovranitertin, zhvillimin dhe integrimin.  Them dhe mendoj se duke parë që Shqipëria po zhagitet prej 30 vitesh në një ngërç politik, në një tranzicion të traumatizuar... 

Rroli i SHBA-së në bombardimin e Jugosllavisë- pjesa 1

Europa nuk do ishte sot, siç është, nëse s’do ishte SHBA, në periudhën e Luftës së II Botërore dhe pas saj. Por as Gadishulli Ballkanik, nuk do ishte sot, siç është, sikur të mos ishte SHBA, në kohën e Luftërave të fundit në ish-jugosllavi. Dhe Shqipëtarët nuk do ishim sot, kështu siç jemi, sikur të mos ishte SHBA. Vite e dekada pas Luftës së II Botërore, filloi të... 

Toena prezanton “Ndjekësi i trenave” e autores Ajmone Sumaj Salihu

Të nderuar miq të Librit dhe të Botimeve Toena,Ju ftojmë të merrni pjesë në prezantimine romanit “Ndjekësi i trenave” të autores Ajmone Sumaj Salihutë premten / dt. 7 maj 2021 / ora 11:00 / në Kalanë e Tiranës. Ju mirëpresim!  Read More »

Fanatiku konservator në politikë është një demagog për pushtetin

Mr.Ali Hertica  Për të gjithë ata që kanë një zemër për demokracinë tonë, është e rëndësishme të bëjmë një dallim etik, ose siç e ka thënë Aristoteli, problemi i më të mirëve në demokraci.Pavarësisht nëse janë neo-liberalë, tipa al-djathtas, neo-fashistë, me të gjitha këto klube të ndryshme, fanatiku konservator përpiqet të abuzojë me një sistem shtypës... 

Fanatiku konservator në politikë është një demagog për pushtetin

Mr.Ali Hertica  Për të gjithë ata që kanë një zemër për demokracinë tonë, është e rëndësishme të bëjmë një dallim etik, ose siç e ka thënë Aristoteli, problemi i më të mirëve në demokraci.Pavarësisht nëse janë neo-liberalë, tipa al-djathtas, neo-fashistë, me të gjitha këto klube të ndryshme, fanatiku konservator përpiqet të abuzojë me një sistem shtypës... 

Fanatiku konservator në politikë është një demagog për pushtetin

Mr.Ali Hertica  Për të gjithë ata që kanë një zemër për demokracinë tonë, është e rëndësishme të bëjmë një dallim etik, ose siç e ka thënë Aristoteli, problemi i më të mirëve në demokraci.Pavarësisht nëse janë neo-liberalë, tipa al-djathtas, neo-fashistë, me të gjitha këto klube të ndryshme, fanatiku konservator përpiqet të abuzojë me një sistem shtypës... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch