Home » Archive for 10 Maj, 2021

Mbahet seanca e parë e KK të Preshevës, z.Salihu zgjidhet kryetar i Kuvendit ndërsa Ardita Sinani kryetare e Komunës

Sot, Kuvendi komunal mbajti seancën konstituive ku u zgjodhën organet udhëheqëse të Komunës së Preshevës të dalura nga zgjedhjet e 28 marsit. Bazuar në marrveshjen mes partnerëve të koalicionit të PDSH-së, PVD-së, LR-së dhe UDSH-së, z.Sami Salihu, Kryetari i Lëvizjes për Reforma është zgjedhur kryetar i kuvendit komunal. Z.Salihu me 22 vota për. Pas mbylljes se punimeve... 

80 vjet nga masakra serbe e Rogovës dhe injorimi i kësaj masakre nga institucionet shkencore dhe politike të Kosovës

Nue Oroshi Masakra që ka ndodhur në prillin e vitit 1941 ku u masakruan shqiptarët katolik të 8 fshatrave të Komunës së Gjakovës është Masakra më e madhe gjatë luftës së dytë botërore në Komunën e Gjakovës.Deri më tani kjo masakër ka mbetur e mbuluar me mister dhe thuaje në pluhurin e harresës nga ana e instutucioneve shkencore dhe politike në Kosovë.Prej vitit 1999... 

Kush bën ligjin në një shoqëri demokratike

Mr.Ali Hertica   Ligjet janë rregullat formale që shoqëria i bën për vete. Ata janë bërë për arsye të ndryshme, për të zgjidhur argumentet, për të mbajtur një rend shoqëror paqësor, dhe për të promovuar drejtësinë (drejtësi) për çdo qytetar. Disa ligje janë bërë nga qeveritë. Të tjerët janë të vendosur poshtë nga zakoni apo feja. Në një demokraci,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch