Home » Archive for 14 Maj, 2021

Homazhe për dëshmorët e ish-UÇPMB-së

Me rastin e 20 vjetorit të rënies heroike të dëshmorëve të ish-UÇPMB-së, kryetarja e Komunës së Preshevës me bashkëpunëtorë e shoqëruar nga kryetari i OVL të UÇPMB-së, për nderë të ditës së dëshmorëve të UÇPMB-së, bënë homazhe te varrezat e dëshmorëve të kombit. Fillimisht, vendosën kurora lulesh pranë vendit ku ka rënë heroikisht dëshmori Mitat Musliu,... 

Mbahet mbledhja e parë e këshillit komunal në Preshevë në krye me Ardita Sinanin

Në cilësinë e kryetarës së Komunës, sot mbajta mbledhjen e parë të Këshillit Komunal.Ndër pikat e shumta me të cilat bashkërisht me anëtarët tjerë të Këshillit Komunal i miratuam ishin edhe formimet e komisioneve për të shqyrtuar se si janë shpenzuar mjetet e buxhetit publik nga qeverisja paraprake. Është me rëndësi t’i qartësojmë dyshimet e shumta për korrupsion dhe... 

Krimet special të luftës, të kryera nga Serbia me bombat e NATO-s, në Korishë

Dje është shënuar përvjetori i masakrës së Korishës, në të cilën janë vrarë 73 qytetarë shqipëtar, të cilët ishin përdorë si “mburojë e gjallë” nga forcat serbe. Ky ishte rasti i katërt, që forcat serbe praktikonin mënyra perfide të luftës së ndaluar.Rasti i parë, ishte më 14 prill 1999, në afërsi të Gjakovës, ku forcat serbe kryen krime me bombat e NATO-s, e këtë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch