Home » Archive for 15 Maj, 2021

Delegacioni i Komitetit të Helsinkit pritet nga kryetarja e Preshevës znj. Sinani

Delegacioni i Komitetit të Helsinkit për të drejtat e njeriut në Serbi, i kryesuar nga Sonja Biserko sot vizitoi komunën e Preshevës, ku pritet në kabinetin e kryetares së Komunës së Preshevës nga znj. Ardita Sinani. Delegacioni është duke grumbulluar informacione mbi gjendjen e të drejtave të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës me qëllim të përpilimit të Raportit të rradhës... 

FJALIMI I ZNJ. SINANI NË AKADEMINË PËRKUJTIMORE TË DËSHMORËVE TË UÇPMB

Të respektuara familje të dëshmorëve,Të nderuar veteranë dhe invalidë,Të nderuar zyrtarë komunalë dhe përfaqësues të OVL së UÇPMB-së,Zonja dhe zotërinj, motra dhe vëllezër. Sot po bëhën plotë njëzet vjet nga 14 Maji i vitit 2001. Nga dita e rënies heroike të dëshmorëve të Zonës Operative të Preshevës të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. Para... 

Brishtësia e demokracisë dhe nëpërkëmbja e gazetarisë

Nga XHAVIT ÇITAKUEdhe sivjet nisi mbrapshtë për komunitetin e gazetarisë në vendin tonë. Mirëpo, kur të kihet parasysh se në çfarë rrethanash ushtrohet ky profesion fisnik, që në botën demokratike është shumë i çmuar, atëherë lirshëm mund të thuhet se nuk ishte ndonjë befasi. Në të vërtetë, në Kosovën e pasluftës e deri me tash funksionimi i sistemit demokratik ishte... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch