Home » Archive for Qershor, 2021

Në Litesh të Zarbicës,do të vendoset Pllakë përkujtimore

Veprimtari dhe opinionisti Refik Hasani, dhe profesori Rexhep Arifi nga Liteshi i Zarbicës me bashkëvendas tjerë ishin nē vizitë në vendlindje në objektin shkollor në Lagjën Litesh të Zarbicës. Objekti i shkollës ka filluar së punuari në vitin shkollor 1957/58, si paralale e ndarë fizike e shkollës ,,Skënderbeu’’ në Zarbicë. Në këtë shkollë kan gravituar procesin... 

Problemi dhe respektimi i ligjit në Kosovë

Mr.Ali Hertica Antirealizmi moral është ajo ide ku veprimi,në vetvete  nuk përshkruhet si bartës i së mirës dhe së keqës.Nuk dallohet ndonjë gjë e veçantë, për shembull në mosmbajtjen e premtimit që të tregojë se është keq të mos e mbash premtimin ashtu siç e bejnë liderët e politikës së Kosovës dhe qeveritarët,dhe që të vëresh se njerëzit faktikisht... 

Malcom Simmons më 12 korrik do të raportoj për skandalet e EULEX-it në Kosovë

Ligjvënësit kosovarë, të hënën e 12 korrikut do të kenë një seancë të rëndësishme. Në Kuvendin e Kosovës, nëpërmjet video-lidhjes do të paraqitet ish-kryetari i asamblesë së gjyqtarëve të EULEX-it, Malcom Simmons. Pas aprovimit nga Komisioni për Legjislacion, data 12 korrik është caktuar për të dëgjuar pretendimet e Simmonsit. Ky i fundit pritet të raportojë për... 

Aleksandar Vuçiq: Nisma për mini-Shengenin do të marrë emër të ri

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë se në takimin e ardhshëm më 29 korrik pritet të ketë një emërtim të ri për nismën mini-Shengen. Ai këto komente i bëri sonte për televizionin Euronews, ku ka folur për takimin e ardhshëm me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe atë të Maqedonisë Veriore Zoran Zaev. “Në samitin e ardhshëm, ne do t’i japim... 

Anglia kualifikohet në çerekfinale të Evropianit, ra Gjermania

Anglia mposhtë Gjermanin, me rezultat 2:0, në ‘Wembley’. Pjesa e parë mes këtyre dy skuadrave të mëdha evropiane, ka prodhuar lojë mesatare, më disa raste të mira nga të dy anët përmes Sterling dhe Kane për anglezët dhe Werner tek skuadra gjermane. Fraksioni i dytë i këtij dueli solli lojë edhe më të mirë, sidomos nga ana e skuadrës angleze të cilët shënuan dy... 

Zvicra e shqiptarëve bëri sensacion, mposht Francën

Zvicra ka eliminuar Francën nga ky eveniment i madh i futbollit evropian, duke e mposhtur me rezultat 5-4 pas ekzekutimit të penalltive pasi koha e rregullt dhe loja në shtesë u mbyll baras 3-3. Kampioni i Botës ishte në avantazh prej 3 – 1, por Zvicra ia doli ta barazoi rezultatin në 3 – 3, duke dërguar ndeshjen në vazhdime dhe më pas fituan duke u treguar më të saktë nga... 

Idetë e Iluminizmit mbi shoqërinë ideale dhe ndjekja e monarkëve për pushtet absolute

Mr.Ali Hertica Mendimi i ndriçuar u ngrit në mesin e shekullit të 17-të. Tradita dhe besimi (super) duhet t’i linin vendin arsyes dhe arsyes, sepse shkencëtarët dhe filozofët sfiduan këto njohuri antike me ndihmën e empirizmit dhe racionalizmit. Mendimtarët e shkolluar gjithashtu luftuan kundër intolerancës dhe abuzimit të pushtetit nga kisha dhe shteti. Iluminizmi solli... 

Rezultatet e Komitetit për bashkëpunim Ndërkufitar, mbetën larg suksesit të dëshiruar

Me rastin e 8 vjetorit të formimit të Komitetit për Bashkëpunim Ndërkufitar i formuar më datën 27.06.2013,është një komitet që Gjilanit i ndihmon-përfiton si një trekëndësh kufitar Kosovë-Serbi-Maqedoni e Veriut. Si autor i këtij Trupi punuse që kam inicuar duke dhën propozimin në KK Gjilan e duke arsyetuar e argumentuar për formim e i njëjti propozim është hedhur në votim... 

Reflektim në të mirë të shtimit të kujdesit shëndetësor për qytetarët

Nga XHAVIT ÇITAKULiria e fesë është e garantuar me Kushtetutë. Secilit i është dhënë mundësia që në kuadër të rregullave dhe ligjeve të përcaktuara të manifestoj dëshirën për t’iu përkushtuar religjionit, përkatësisht fesë secilës i përkëtë. Pos në shtëpi, por edhe gjetiu, vendi ku me së shumti tubohen të besuarit e zotit janë kultet fetare, apo thënë më mirë... 

Më shumë dialog në politikë çon në më shumë lidhje në shoqëri

Mr.Ali Hertica Si një qytetar me një interes mbi mesataren në politikë dhe demokraci, ju mund të prisni që unë të ngazëllehem kur shikoj një debat që zhvillohet në parlament ose këshill. Por, pavarësisht nëse ka të bëjë me përfaqësues të njerëzve që luajnë rolin e tyre në arenën e tyre ose në një program opinioni në radio ose televizion, unë jam gjithnjë e më... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch