Home » Archive for 2 Qershor, 2021

Jetullah Islami njëri nder kushtrimtarët e parë të lirisë se Kosovës

Nue Oroshi Në majat e thepisura të jetës ku ndegjohëj zëri i trimave kushtrimtar në fushat dhe kodrat e Shalës së Bajgorës si dhe në rrafshinat e Llapit dhe Gollakut ku shqipët e malit i qojnë fjalë besës së zotit për qëndresën e trimave të Kastriotit që në vitet e hershme shquhet një luftëtar.Ai luftëtar në dritë hijet dhe shtegtimet e jetës kishte bërë një gjakim... 

Pasojat e tmerrshme të prishjes së shtetit

,, Në thelb, kufizimi kushtetues në fuqi,  është një tipar  i demokracisë,  ku kërkon respektimin e shtetit dhe ligjin.,  Mr .Ali Hertica  Në demokracitë, përdorimi i pushtetit arbitrar konsiderohet mallkim për sundimin e ligjit. Në thelb, kufizime kushtetuese në fuqi, një tipar kyç i demokracisë, kërkon respektimi i shtetit ligjor, a ka respektim ligjor Kosova? Në... 

Asimilimi i dhunshëm dhe asimilimi “vullnetar” apo modern i Mërgatës Shqiptare?

Nga Gëzim KASUMAJ, Zvicër Ku është dallimi? Në historinë e shqiptarëve kemi pasur dhe kemi këto dy lloje asimilimesh, për fatin tonë të keq. Asimilimi i dhunshëm! Asimilimi i dhunshëm ndodhur gjatë pushtimeve të ndryshme të etnisë shqiptare në kohë dhe regjione të ndryshme të etnikumit tonë; sot me të madhe dhe me presione të ndryshme shtetërore dhe institucionale,... 

ALEKSANDËR VUÇIQ: NËSE KURTI S’VJEN PËR TË FOLUR PËR ASOCIACIONIN NË BRUKSEL, MOS TË VIJË HIÇ

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, ka thënë se “nëse Kurti shkon në Bruksel për të diskutuar njohjen e Kosovës, më mirë mos të shkojë”. Ai ka thënë se “në Bruksel do të duhej të diskutohej për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe”. “Nëse Kurti mendon se nuk do të diskutohet për Ascoaicionin e komunave me shumicë serbe dhe vjen për të diskutuar... 

Albin Kurti: Do ta kem Vuçiqin përballë për herë të parë në jetë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur sot rreth dialogut të Kosovës me Serbinë dhe takimin qe do ta ketë me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq në Bruksel. Kurti në një konferencë për media është pyetur a do të raportojë në Kuvend rreth zhvillimeve rreth dialogut. Ai tha se i ka takuar krerët e dy prej tri partive opozitare, por përveç kësaj do të flasë... 

Tjetër non-paper për Ballkanin i dorëzohet BE-së, autorë ka Austrinë dhe GV

Katër vende të Grupit të Vishegradit; Hungaria, Polonia, Republika Çeke dhe Sllovakia, por edhe Austria, i dërguan një “non-papers” të ri udhëheqjes së Bashkimit Evropian. Ky dokument informal ka të bëjë me Ballkanin Perëndimor, raporton klix.ba. Ky dokument nuk merret me çështjen e kufijve në rajon, por kërkon nga Bashkimi Evropian një mbështetje shumë të rëndësishme... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch