Home » Archive for 8 Qershor, 2021

Joe Biden paralajmëron sanksione për Ballkanin Perendimor, nëse s`i respektojnë marrëveshjet

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka zgjeruar fushëveprimin e aktit Bllokimi i Pronës së Personave që Kërcënojnë Përpjekjet Stabilizuese në Ballkanin Perëndimor, përfshirë Shqipërinë, njofton ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim. Ajo shkruan në Twitter se lufta ndaj korrupsionit është një interes thelbësor i sigurisë kombëtare të SHBA. Urdhri, i publikuar sot në... 

Kur interpretimet e Gjykatë Kushtetuese vlerësohen me dy kute nga ndërmjetësuesit ndërkombëtar

Nga XHAVIT ÇITAKUNuk ka dyshim se përpjekjet e Bashkimit Europian për të ndihmuar në dialogun Kosovë- Serbi ishin të vakëta dhe si pasojë e gjithë kësaj ende nuk kemi një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve në mes të këtyre dy shteteve. Për t’i dhënë një impuls të ri dhe për t’i ndezur ” motorët” e shurdhër të një përgjumjeje... 

Zijafet i “çuditshëm” i opozitës kosovare në Shqipëri!

Nga Skënder Sadri KAPITI Në këtë takim e zijafet  me rastin e inagurimit të një hoteli luksoz në  Golem ishin kryeopozitarët e Kosovës, ishkryetari i LDK-së Isa Mustafa  dhe Kryeministri aktual i Shqipërisë Edi Rama. Zakonisht dhe normalisht në raste ceremonish shteterore dhe   inagurimesh veprash e investimesh marrin pjesë përfaqësues të qeverive të... 

Çfarë është një udhëheqës politik

Mr.Ali Hertica  Një udhëheqës politik pritet të jetë ‘fytyra’ e një partie, e cila ‘shet’ partinë në botën e jashtme, të tilla si shtypi dhe votuesit, dhe, nëse është e nevojshme, bën biznes në terma të gjerë me udhëheqësit e tjerë politikë. Një udhëheqës politik do të duhet t’i marrë njerëzit brenda partisë së tij ose të saj... 

Mediat mercenare, pushteti dhe pseudoopozitarët janë kundër L. Bashës

Nga Skënder Sadri KAPITI Nuk është aspak e vështirë për të konstatuar atë që edhe gjatë fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 Prillit 2021,por edhe tani për zgjedhjen e Kryetarit të Partisë Demokratike atë se: llumi mediatik, sharlatanët gazetarë, opinionistë e analistë dhe mediat televizive dhe ato gazetareske në përgjithësi  dhe me ndonjë perjashtim tepër... 

Burgim i përjetshëm për “Kasapin e Bosnjës”, Ratko Mlladiq

Ish-gjenerali i ushtrisë së Republika Srpskas, Ratko Mlladiq, është dënuar me burgim të përjetshëm nga Tribunali i Hagës për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit ndaj popullatës jo serbe në luftën e Bosnjës. Këtë ia kanë konfirmuar përfaqësuesit e viktimave për televizionin H1 të Sarajevës. Gjykata e Apelit ka refuzuar të gjitha ankesat e mbrojtjes së... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch