Home » Archive for 11 Qershor, 2021

SINANI: 4 PROJEKTE TË REJA PËR KOMUNËN TONË

Kryetarja e komunës, Ardita Sinani po qëndron në Tiranë ku ka shfrytëzuar maksimumin për sjelljen e 4 projekteve në Komunën e Preshevës. Fillimisht arrinë që nga Bashkia e Tiranës të siguron fondin prej 50.000 eurove për të dëmtuarit nga vërshuimet në fshatrat Rahovicë dhe Raincë, më pas njofton edhe për 4 projekte që po ia sjell Preshevës nga kjo vizitë në Tiranë.“4... 

Albin Kurti tregon parimet për dialogun, rendit dështimet e deritashme

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se parimet kryesore të tij në dialogun me Serbinë, janë pranimi i realitetit të Kosovës së pavarur nga ana e Serbisë, pranimin e krimeve të Serbisë në Kosovë, barazia e përfaqësuesve në dialog. Krahas kësaj, tha se anëtarësimi i Kosovës në Kombet e Bashkuara dhe njohja e pesë shteteve të BE-së, duhet të jenë në marrëveshjen përfundimtare. Megjithatë... 

Kosova duhet të armatoset

Nga Skënder Sadri KAPITI Tashmë Kosova është shtet i cili kërkon të antarësohet dhe në OKB , edhe në BE, por cila është arsyeja se perse Kosova nuk është akoma antare e NATO-s ?!  Nuk e di se përse BE nuk ka bërë akoma liberalizimin e vizave për qytetarët e           Kosovës, dhe nuk dihen as arësyet se përse as... 

Gjendja Kishtare në Kosovë në periudhën paraosmane – shekulli VII –XV

Mr.sc.Nue Oroshi Gjendja Kishtare në Kosovë në periudhën paraosmane – shekulli VII –XV një libër që zbulon shumë të vërteta historike për mbijetesën e kishës katolike në Kosovë Libri “Gjendja Kishtare në Kosovë në periudhën paraosmane –shekulli VII-XV”, e autorit dr.sc.Besim Morina është një libër i rrallë i cili flet për gjendjen kishtare në plotë... 

Mentaliteti serb dhe politika hegjemoniste

Mr.Ali HerticaNuk është për t’ u habitur me Serbinë as me zezonat e ndeshtrashat e saj. Si çdo popull pushtues i mësuar të rrojë mbi kurriz të popujve të tjerë, serbët nuk po arrijnë të mësohen që të vetëqeverisen dhe të jetojnë vetëm me punën dhe djersën e tyre.Ata, për afër një shekull kanë qenë mësuar të jetojnë duke i sunduar të tjerët, duke jetuar mbi... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch