Home » Archive for 15 Qershor, 2021

Ramush Haradinaj: Qasja e Kurtit në dialog është e rrezikshme për vendin

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kritikuar kryeministrin e vendit, Albin Kurti për takimin e sotëm me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Sipas Haradinajt, Kurti ka dështuar në procesin e dialogut, duke theksuar se qasja e tij nuk do të sjellë rezultate dhe se është e rrezikshme për vendin. “Është e habitshme, pse njohja e Kosovës nuk... 

Kurti: Asociacioni është kundër Kosovës, s’duam përsëritjen e Bosnjës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se Asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk mund të formohet, meqenëse, siç vlerëson ai, është kundër Kosovës dhe nuk është as për serbët. Kurti tha se nuk duan që në Kosovë të përsëritet skenari i Bosnje e Hercegovinës. “Asociacioni nuk është për serbët, por është kundër Kosovës. Ne nuk duam që shumica të jetë... 

Portugalia e Ronaldos thyen Hungarinë për gjashtë minuta

Portugalia e ka nisur me fitore Evropianin 2020, duke mundur Hungarinë, me rezultat 0-3, sonte në kuadër të Grupit F, raporton RTKLive.com. Kampionët në fuqi të Evropës, e kanë nisur me fitore fushatën për të mbrojtur titullin e më të mirit në Kontinentin e Vjetër. Dueli mes Hungarisë dhe Portugalisë, ka prodhuar një ndeshje jashtëzakonisht interesante. Hungaria nuk... 

Shqiprim Arifi: S’ka marrëveshje Kosovë-Serbi pa Luginën e Preshevës

Për takimin Kurti – Vuçiq, ish-kryetari i Preshevës Shqiprim Arfi, bën thirrje që pjesë e bisedimeve Kosovë-Serbi të jetë edhe Lugina e Preshevës. Arifi thotë se nuk ka marrëveshje pa Luginën e Preshevës. Postimi i tij: “Nesër rifillon “dialogu i ri“ midis Kosovës & Serbise. Ne bëjmë thirrje për përfshirjen e Luginës së Preshevës si një... 

75 vjet nga rënia heroike e komandantit legjendar Kapidan Mark Gjon Markut

Nue Oroshi Shtëpia është e mikut dhe e Zotit kurse armiku që vjen për ta pushtuar tokën don plumb ballit.Këtë thënie e kishte ndegjuar sa e sa herë Kapidan Dr.Mark Gjon Marku në kullën e Kapidanëve të Mirditës në Orosh në qendrën e shqiptarizmit,në vendin ku shekuj me radhë ipej kushtrimi për kryengritjet shqiptare.Ishte rritur dhe burrëruar me tiparët e nderit,besës... 

Shteti i një Populli

Mr. Ali Hertica  Si një emër, një popull i zënë përherë një territor të caktuar të lidhur së bashku nga zakonet e përbashkëta dhe porosi në një organ politik , me anë të një qeverie të organizuar, sovranitetit të pavarur dhe të kontrollit mbi gjithë personat dhe gjërat brenda kufijve të saj, të aftë për të bërë luftë dhe paqe dhe të hyjnë në marrëdhënie... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch