Home » Archive for 20 Qershor, 2021

Zvicra e mundi Turqinë me rezultat 3-1

Me dy ndeshjet që u zhvilluan të dielën, Italia – Uellsi dhe Zvicra – Turqia është mbyllur edhe rrethi i tretë dhe i fundit i ndeshjeve të Grupit A. Zvicra e mposhti Turqinë me rezultat 3-1 dhe në këtë ndeshje shkëlqeu Xherdan Shaqiri i cili realizoi dy gola, kurse golin tjetër e realizoi Seferovic. Mirëpo, përkundër kësaj fitoreje, Kombëtarja e Zvicrës nuk e ka siguruar... 

23 qershori-Dita e të dëbuarve dhe zhvendosurve shqiptarë nga Medvegja, Bujanoci dhe Presheva

Shkruan: Refik HASANI Në përkujtim të 22 vjetorit , kur nga disa lokalitete të tri Komunave , banorët shqiptarë u dëbuan dhe i lanë trojet e tyre nga presionet , dhuna , ku kulmi i të zhvendosurve ishte pikërisht në këtë datë. Disa vendbanime shqiptare të brezit kufitarë u zbrazën tërësisht, nga presionet e shumta të forcave serbe që ti lëshojnë trojet e tyre. Ndodhi... 

Studiusi suedez Johan Tunman për historinë dhe gjuhën shqipe

Nga XHAVIT ÇITAKUFalë punës dhe përkushtimit të madh të suedezit Ullmar Cvick, albanolog, dhe Hamit Gurgurit, anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Suedisë, lexuesi shqiptar dhe ai suedez kanë mundësi të mirë për të mësuar më shumë për historinë dhe gjuhën shqiptare nga libri i Johan Tunmanit, i shkruar në shekullin e XVII. Punimin shkencor për çështjen shqiptare dhe prejardhjen... 

Shoqata e Intelektualëve Shqiptar”Trojet e Arbrit”organizon sesionin e XVI shkencor me temën:”Masakrat dhe krimet serbe , malazeze dhe të tjerëve në trojet shqiptare 1912-1999″

Shoqata e Intelektualëve Shqiptar”Trojet e Arbrit”organizon sesionin e XVI shkencor me temën:”Masakrat dhe krimet serbe,malazeze dhe të tjerëve në trojet shqiptare 1912-1999″ Sesioni shkencor mbahët më, 18.07.2021 në Restaurant”Freskia”në Skënderaj dhe fillon punimet në ora 10:00.Njoftojmë të gjithë studiuesit dhe studiueset që kanë paraqitur temat... 

Më mirë të tërhiqesh me kohë se sa të shkarkohesh pa dinjitet

Nga XHAVIT ÇITAKU Siç dukët nga reagimi, Agim Veliu e ka marrë shumë afër zemrës shkarkimin e tij nga kryetari i Degës së LDK- së në Podujevë. Po i dukët se u “ kall” dynjaja. Po kërkon shokë e koleg që ta shpetojnë nga ai makth i madh. Por, siç edhe është pritur, ai më nuk po gjenë përkrahje, nuk po gjenë mbështetje. Nuk po i beson syve e as mendjes së tij se... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch