Home » Archive for 24 Qershor, 2021

Për serbët e Kosovës, as më shumë e as më pak se për shqiptarët e Kosovës Lindore

Mr.Ali Hertica Kanë kaluar dhjetë vite që kur ka filluar dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë, fillimisht si dialog teknik e pastaj i avancuar në dialog politik, duke u fokusuar kryesisht në të drejtat e serbëve në Republikën e Kosovës, por çështja e shqiptarëve të Kosovës Lindore- Lugina e Preshevës, asnjëherë nuk është nxjerr në tavolinë si kusht paralel i zgjidhjes... 

Kurti premton reciprocitet për të drejtat e shqiptarëve të Luginës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në takimin me kryetaren e Preshevës, znj. Ardita Sinani, bisedoi për ë drejtat e shqiptarëve në Luginë të Preshevës. Kryetarja e Komunës së Preshevës, znj. Sinani e njoftoi kryeministrin Kurti për gjendjen e keqësuar në Preshevë, pas vërshimeve të kaluar që shkaktuan dëme materiale, në vlerë prej 325 mijë euro. Ajo theksoi problemin... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch