Home » Archive for 28 Qershor, 2021

Zvicra e shqiptarëve bëri sensacion, mposht Francën

Zvicra ka eliminuar Francën nga ky eveniment i madh i futbollit evropian, duke e mposhtur me rezultat 5-4 pas ekzekutimit të penalltive pasi koha e rregullt dhe loja në shtesë u mbyll baras 3-3. Kampioni i Botës ishte në avantazh prej 3 – 1, por Zvicra ia doli ta barazoi rezultatin në 3 – 3, duke dërguar ndeshjen në vazhdime dhe më pas fituan duke u treguar më të saktë nga... 

Idetë e Iluminizmit mbi shoqërinë ideale dhe ndjekja e monarkëve për pushtet absolute

Mr.Ali Hertica Mendimi i ndriçuar u ngrit në mesin e shekullit të 17-të. Tradita dhe besimi (super) duhet t’i linin vendin arsyes dhe arsyes, sepse shkencëtarët dhe filozofët sfiduan këto njohuri antike me ndihmën e empirizmit dhe racionalizmit. Mendimtarët e shkolluar gjithashtu luftuan kundër intolerancës dhe abuzimit të pushtetit nga kisha dhe shteti. Iluminizmi solli... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress