Home » Archive for Korrik, 2021

Poltikë vendore por jo administrat të centralizuar

Mr.Ali Hertica  Sipas Tukvilit amerikanet kanë mundur të shmangin si kercnimet ndaj qeverisjes popullore ,ashtu edhe rreziqet që paraqet ajo.Ata kanë qenë me fat që e kanë shmangur absuletizmin,dhe njëkohësisht kanë vendosur një qeverisje popullore,që përgjithësisht kanë vendosur një qeverisje popullore,që përgjithësisht mbahet brenda kufijve të aresyes dhe drejtësislë.  Të... 

Skënder Sadri KAPITI: Ngushëllime të afërmëve të atyre që humbën jetën nga zjarret në Turqi

Jemi pranë  Jush ashtu si dhe cdo mik e dashamirës i popullit, shtetit dhe Presidentit turk  Erdogan    të cilët u janë  gjëndur gjithmonë shqiptarëve në ditët më të vështira. Shprehim solidaritetin tonë, ndjejmë dhimbje së bashku me Ju dhe  u shprehin ngushëllim  të gjithë të afërmëve të atyre të... 

Joe Biden përmes një video-mesazhi ka konfirmuar partneritetin e palëkundur të SHBA-së për Kosovën

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka thënë se familja e tij ndihet e nderuar pasi presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ndau medalje për djalin e tij të ndjerë Beau Biden, i cili kishte shërbyer në Kosovë pas përfundimit të luftës. Biden i ka thënë presidentes Osmani, përmes një video mesazhi se puna e Beau BIden në Kosovë ka qenë e përzemërt. “Faleminderit, presidentja... 

Nis asfaltimi i rrugës Rahovicë-Bukuroc

Sot, filloi asfaltimi i rrugës mes fshatrave Rahovicës – Bukuroc e rëndësishme jo vetëm për këto dy fshatra por edhe më gjërë. Në realizimin e kryerjes së punëve, prezantuan udhëheqësit komunal, kryetarja Ardita Sinani dhe kryetari i kuvendit Sami Salihu me bashkëpuntorë. Kryetarja e Komunës, z.Ardita Sinani gjatë vizitës deklaroi: “Urime Rahovica dhe Bukuroca... 

Shaip Kamberi: Rruga e Serbisë drejt Tiranës kalon përmes Kosovës

Deputeti shqiptar në parlamentin republikan të Serbisë, z.Shaip Kamberi ka reaguar në lidhje me marrëveshjen “Ballkani i Hapur” mes Ramës-Vuçiqit dhe Zaevit. Në reagimin e tij, z.Kamberi len për të kuptuar se marrëveshjet e tilla pa Republikën e Kosovës nuk pretendojnë të imponohen si alternativa të perspektivës evropiane të rajonit e cila është e vetmja garancë stabiliteti... 

Filozofia sociale dhe politike në shoqërinë modern

Mr.Ali Hertica  Një mijëvjeçar i ri ka filluar, por historia ecën përpara. Sidoqoftë, disa filozofë argumentojnë se në të njëjtën kohë ka fundin e historisë, për shkak të fitores globale të liberalizmit. Në nivelin ekonomik, politik dhe shoqëror, liberalizmi dominon sot dhe nuk do ta humbasë ndikimin e tij, pohojnë këta filozofë. Ekonomikisht, tregu i lirë është... 

AVNI PONARI, NJERIU QË JEP OKSIGJEN…

Nga Ramiz LUSHAJ                 Sot e paska Ditëlindjen Avni Ponari i 8 kompanive të Grupit “Sigal…” në Tiranë, Prishtinë e Shkup, me kapital vendas e të huaj, lider e pararojë, ma e suksesshmja e tregut të Sigurimeve në Shqipëri e Rajon; Konsulli i Përgjithshëm i Nderit i Japonisë në Shqipëri; i Fondit... 

A e dinë akoma shqiptarët në Shqipëri se sa antishqiptare janë shteti, propaganda, media, kisha dhe politika serbe?!

Nga Skënder Sadri KAPITI Këtë shkrim vendosa ta shkruaj , pasi jam shqiptar me prindër nga Kosova lindur e rritur në Shqipëri. Gjithmonë prindërit e mi na kanë mësuar për Historinë e  Kosovës,luftrat,përpjekjet kundër serbëve, për natyrën kriminale dhe antishqiptare të serbëve, e që kur ua tregoja shokëve këtu në Shqipëri nuk e besonin dhe as nuk tregonin as ndjesi... 

Lulzim Basha: Spastrim etnik shqiptarëve në Luginën e Preshevës, Tirana po hesht

Kryedemokrati Lulzim Basha u shpreh se shqiptarët në Luginën e Preshevës po përballen me spastrim etnik. Basha u shpreh se BE dhe SHBA duhet të bëjnë gjithçka që është e mundur për të ndalur këtë spastrim. “Do të veçoja si problem themelor spastrimin etnik që po i bëhet kësaj komune. Ky është një proces diskriminues në shkelje të Kushtetutës dhe në kuadër të... 

Hipokrizia e Kryeministrit Rama me “lavdërimet” për artistet e xhudistet e Kosovës

Nga Skënder S. KAPITI Kombin e lartësojnë sakrificat e antarëve të tij, e lartësojnë talentet e tij si dhe burrështetasit e mëdhenj të tij. Por mjerisht vetëm burrështetas të lavdishëm prej 100 vitesh nuk ka nxjerrë akoma Shqipëria. Do të ishte mirë që “burrështetasit”p.sh. si Berisha, Nano, Rama e Meta të kishin qenë shëmbull pergjegjshmërie, morali... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress