Home » Archive for 3 Korrik, 2021

Memli Krasniqi zgjidhet kryetar i ri i PDK-së

Kandidati për kryetar të PDK-së, Memli Krasniqi në prezantimin e platformës së tij politike para delegatëve të Konventës së dhjetë zgjedhore ka thënë se PDK-ja është shtëpi e çlirimtarëve, intelektualeve, patriotëve e vizionarëve dhe do ta nisë një kapitull të ri siç i ka hije, duke respektuar pafundësisht të kaluarën, të tashmen dhe kontributin e secilit. Sipas... 

Nacionalizmi shqiptar është nacionalizëm mbrojtës-shqiptarët nuk duhet të kenë frigë nga ai por duhet ta ujisin e ushqejnë sa ma mirë

Nue Oroshi Kohëve të fundit në botë e posaçërisht në Evropë, rrahen shpeshherë temat që kanë të bëjnë me nacionalizmin.Nacionalizmi nuk është i njëjtë tek të gjitha kombet dhe shtetët në përgjithësi.Ai ndryshon nga një komb tek kombi tjetër.Gjatë historisë kemi shumë lloje të nacionalizmave.Tek shtetet të cilat kanë sulmuar që të bëjnë zgjerimin e territoreve... 

Materializmi kundrejt idealizmit

Mr.Ali Hertica Në filozofi, materializmi do të thotë që  fillon me faktin se realiteti ekziston në mënyrë të pavarur, pavarësisht mendimit tonë të këtij realiteti. Universi, planeti ynë, natyra … të gjithë kanë ekzistuar para se të kishte njerëz të formuar dhe se truri i njeriut ka filluar të zhvillohet. Idetë e popullit, pra, janë të ndara nga... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch