Home » Archive for 12 Korrik, 2021

Skënder Kapiti paralajmëron: Albin dhe Vjosa, kujdes! Mosmirënjohja është tradhti që ndëshkohet

Albin dhe Vjosa, së pari mbani premtimet që keni bërë para kombit, sepse koha vigjëlon, kujton, nuk harron , vlerëson dhe ndëshkon. Mosmbajtja e fjalës dhe e premtimeve është mosmirënjohje dhe tradhti ndaj atyre që ua besuan pushtetin dhe qeverisjen, dhe prandaj duke qenë e tillë nuk mund t’i shpëtojë ndëshkimit sidomos në demokraci. Së dyti mos i harroni dhe mos neglizhoni... 

Clint Williamson: Mosndriçimi i pretendimeve të raportit të Këshillit të Evropës për krime lufte në Kosovë, lë re të zeza mbi rajonin.

Prokurori amerikan, Clint Williamson, që drejtonte grupin hetues të ngritur nga Bashkimi Evropian për hetimin e pretendimeve të raportit të Këshillit të Evropës për krime lufte në Kosovë, tha se mosndriçimi i pretendimeve për ato krime, lë re të zeza mbi rajonin. Ai i bëri këto komente në një intervistë më të gjatë për programin në gjuhën serbe të Zërit të Amerikës... 

Performativiti dhe politika në Kosovë

Mr.Ali Hertica Dekada e kaluar ka parë një rikthim të vërtetë të artit të angazhuar shoqërore. Në vend të përfundimit të historisë, ne kemi përjetuar një ristart të të gjitha lëvizjeve që dukej se e mundi pas një lufte të gjatë dhe shumë sakrifica njerëzore. Shumë ‘neo-lëvizje “që dominojnë klimën e tanishme politike, të tilla si neoliberalizmit, neokonservatorizmin,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch