Home » Archive for 15 Korrik, 2021

Opinion: 5 vite nga koha e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi

Nga Skënder Sadri KAPITI Si sot 5 vjet më parë, më 15 Korrik 2016, Turqia u përball me një përpjekje tradhtare për grusht shteti.Sot mbushen 15 vite nga grushti i dështuar i shtetit në Turqi. Po sjellim në kujtesë qëndrimin dhe mbështetjen në atë kohë për  Presidentin Erdogan, per qeverinë turke,  shtetin e  për popullit turk  nga... 

Presidenti turk Erdogan,Kryeministri shqiptar Rama dhe miqësia shqiptaro-turke

Nga Skënder Sadri KAPITI Marrëdhëniet mes popujve dhe ato ndërshtetërore ndërtohen e zhvillohen dhe për këto rolin  parësor e kanë pasur gjithmonë politika,pushteti dhe politikat ndëretnike e ndërshtetërore. Kur këto marrëdhënie arrijnë të mbesin edhe si tradita mirësie, respekti, mirënjohje e ndihme reciproke  e zhvillimore në shumë lëmej, në ata... 

Komiteti i Helsinkit e quan spastrim etnik pasivizimin e adresave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Spastrim etnik me mjete administrative. Kështu është konsideruar pasivizimi i adresave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës në raportin e Komitetit të Helsinkit për të drejtat e njeriut në Serbi. Në raportin e titulluar “Minoriteti shqiptar në pritje, Presheva, Bujanoci dhe Medvegja si pengje të marrëdhënieve Serbi-Kosovë”, theksohet se pasivizimi i adresave ka për... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch