Home » Archive for 22 Korrik, 2021

Kuptimi i anarkizmit dhe ideologjia politike

Mr.Ali Hertica  Anarkizmi është një ideologji politike që përpiqet për një shoqëri në të cilën njerëzit jetojnë së bashku pa një fuqi ose autoritet më të lartë. Koncepti i anarkizmit (greqisht, anarchos) është një ndërthurje e dy fjalëve greke, (asnjë) dhe (sundimtar): pa sundimtar, pa princ. Prandaj, anarkizmi i referohet të gjitha llojeve të jetesës së bashku... 

Analisti serb Branko Radun: Zgjidhja për Kosovën është lufta

Analisti politik dhe anëtar i Bordit Menaxhues të Radio Televizionit Serb, Branko Radun, shkaktoi një tërmet të vërtetë në rrjetet sociale, kur shkroi se zgjidhja për Kosovën është lufta. Edhe pse në fillim dukej se ishte një gabim apo një profil i rremë, Radun konfirmon për Nova.rs se ai e shkruajti pikërisht atë që kishte menduar. “Të gjithë duhet të deklarohen. Vuçiq... 

Daniel Serwer: SHBA, BE dhe NATO duhet ta kundërshtojnë “botën serbe” të Vuçiqit

Bashkimi Evropian dhe NATO duhet ta njohin ideologjinë e “botës Serbe” si anti-demokratike dhe ta kundërshtojnë me vendosmëri, i tha gazetës boshnjake, Avaz, Daniel Serwer , profesor amerikan në Universitetin Johns Hopkins dhe ekspert i politikës. “Aleksandar Vulin u bë zëdhënësi kryesor i idesë që i atribuohet presidentit serb Aleksandar Vuçiq,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress