Home » Archive for 23 Korrik, 2021

Një qeveri e familjeve të pakta ose të disa familjeve (të pasura)

Mr.Ali Hertica  Një oligarki është fjalë për fjalë një formë e qeverisjes nga pak.Shumë terma politikë janë huazuar nga greqishtja. Të tilla si vetë fjala politikë (e cila vjen nga ‘polis’: qytet-shtet), plutokracia (qeveria e më të pasurve), demokracia, oklokracia (qeveria e turmës), aristokracia (qeveria e më të mirëve), oligarkia (qeveria e pak), monarki... 

Avokati Taulant Hodaj: Shqipëria dhe Turqia mund të kenë garantuar lirimin e Thaçit

Avokati Taulant Hodaj dy shtete të treta, që kanë ofruar garanci për lirimin me kusht të ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi nga paraburgimi mund të jenë Shqipëria e Turqia. Mbrojtja e Hashim Thaçit, përmes një parashtrese drejtuar gjykatësit paraprak, ka bërë të ditur se dy shtete të treta kanë garantuar për lirimin e përkohshëm të tij në territoret e tyre, duke... 

Lulzim Basha sulmohet sepse ai nuk është si Berisha, si Nano, si Meta dhe as si Rama

Nga Skënder Sadri KAPITI Berisha, Nano, Meta e Rama janë 4 shtrigat që e mbajtën peng Shqipërinë, zhvillimin, progresin, demokracinë, drejtësinë dhe integrimin e Shqipërisë për 30 vite të tranzicionit. Kush më shumë e kush më pak, të katër këta vijnë nga regjimi kumunisto-enverist, të formësuar , të edukuar dhe të shkolluar në shkollën dhe përvojën ideologjiko-komuniste,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress