Home » Archive for 25 Korrik, 2021

Miftar Hasani, veprimtar e humanist i Malësisë së Bujanocit

(26.08.1909-28.11.1978) Miftari është i lindur në vitin 1909, një rrëfim i shkurtër për njeriun nga lagja Litesh i Zarbicës, ishte tepër i urtë dhe me shumë autoritet me vepra të mira dhe gjeste humane, e solidare. Ishte pjesëmarrës i luftës së dytë botërore për mbrojtjen e kufirit shqiptarë që mbrohej në Zarbicë e Bujanoc. I rritur në një territor verilindor pjesë e... 

Albin Kurti: Ditë e rëndë, me dhembje e pikëllim për gjithë popullin tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka quajtur shumë të rëndë ditën e diel, kur 10 persona kanë vdekur në një aksident me autobus në Sllavonski Brod në Kroaci. Si pasojë e aksidentit, që ka ndodhur në orët e para të mëngjesit më 25 korrik, janë plagosur edhe mbi 40 persona. Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) në Kosovë, ka thënë se të vdekurit... 

​Nderohen viktimat e aksidentit në Kroaci

Dhjetë qirinj që simbolizojnë dhjetë jetët e humbura në aksidentin e sotëm u ndezën pranë Teatrit Kombëtar në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë. Kryekuvendari Glauk Konjufca, zëvendëskryeministrja Emilia Rexhepi, ministrat Hekuran Murati, Rozeta Hajdari, Artane Rizvanolli, Faton Peci, Krasniqi, deputetë, si dhe përfaqësues të institucioneve ndezën qirinjtë. Qirinj... 

Distria Krasniqi ka siguruar sot medaljen e dytë të artë

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka siguruar sot medaljen e dytë të artë olimpike në histori të Kosovës. Krasniqi, në kategorinë deri në 48 kilogramë arriti që në finale të mposht xhudisten japoneze Funa Tonaki. E pas fitores së madhe dhe sigurimit të medaljes së artë olimpike, Distria tregoi që menjëherë kishte telefonuar familjen e saj, për të ndarë së bashku... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress