Home » Archive for Gusht, 2021

Një pyetje politikës, mediave, intelektualëve dhe opinionit publik në Shqipëri

Nga Skënder Sadri KAPITI  Për politikën , intelektualët, për mediat dhepër publikun në Shqipëri kisha këtë pyetje:cfarëi duhet Shqipërisë marrëveshja e minishengenit ballkanik i ndryshuar tani me emërtesën  “Ballkan i Hapur”? Marrëveshjen për “Ballkanin e Hapur”në Shqipëri  e kanë kundërshtuar vetëm disa, e kanë pranuar jo pak asish, ndërsa... 

Edhe një shkëmb i fortë i Arbërisë iu shkëput tokës së Dardanisë

Nue Oroshi Edhe një shkëmb i fortë i Arbërisë iu shkëput tokës së Dardanisë (Kushtuar atdhetarit Kolë M.Berisha që sot shkoi në botën e amshuar) Sot më, 29 gusht 2021 pikërisht në ditën e rënies heroike dhe kalimit në amshim të luftëtarit të Shqipërisë Etnike Ndue Përlleshit tash e 72 vjet me parë,në këtë datë u nda nga jeta atdhetari,politikani dhe shtetndërtuesi... 

Agim Mehmeti ish- Zv/Ministër i parë i Mbrojtjes i Republikës së Kosovës, nderohet (pas vdekjes) me Çmimin e Lartë “Ahmet Krasniqi”

Nga Ramiz LUSHAJ Agim Mehmeti (1955-2015) Zv/ministri i parë i Mbrojtjes të Republikës së Kosovës, i dekoruar (pas vdekjes) nga “Takimi i Plavë-Gucisë, 2021”/ “Gazeta e Alpeve”, me Çmimin e Lartë “Ahmet Krasniqi”.             1.             “Takimi i Plavë-Gucisë,... 

Loja e diellit për mbrojtjen e qiellit shqiptar

Nue Oroshi Rrezatimi i diellit shpeshherë përzihet me retë e zeza që shpërndahen në një lartësi të vogël qiellore, për ti ndalur njerëzisë rrezet e diellit.Pa rrezet e diellit njerëzia është e boshatisur dhe e ftohur nga akullnajet e ftofta që për shkak të ndërrimeve klimatike kanë filluar shkrirjen.Sikur në notimin e qiellit që i le në heshtje planetët e tjera kur... 

Albin dhe Vjosa nuk jeni vetëm, me Ju janë shumica e shqiptarëve

Nga Skënder Sadri KAPITI   Albin  Kurti dhe Vjosa Osmani, dijeni se me Ju janë shumica e shqiptarëve, sepse politika,pushteti dhe profiterët prej tyre janë një pakicë e papërfillshme.E nisa këtë shkrim për t’Ju mbështetur dhe inkurajuar që të mos ndaloni dhe as mos  të dorëzoheni para shpifjeve, shantazheve dhe as nga intrigat dhe as nga intrigantët e politikës... 

Enti për Punësim në Preshevë ndryshon lokacionin

Enti për Punësim, nëndega në Preshevë njofton qytetarët e komunës sonë se me datë 27.08.2021 ndryshon lokacionin dhe kalon në lokacionin e ri në rrugën “Hristijana Karposha” nr.57A. Në njoftimin e kordinatores së entit për punësim, Ferdeze Veliu, thuhet: NJOFTOHEN QYTETARET E KOMUNES SE PRESHEVES SE ENTI PER PUNSIM NENDEGA NE PRESHEVE ME DATEN 27.08.2021 KALON PREJ LOKACIONIT... 

Një bust dinjitoz për Charles Telford Erickson: Amerikanin që i kushtoi jetën Shqipërisë!

“26 GUSHTI ËSHTË  DITA E LINDJES TIME             Gjëja që kam vlerësuar më shumë në jetë  ka qenë dhe është: MIRËNJOHJA. Pikërisht në shenjë MIRËNJOHJE sivjet arritëm të organizonim punën për vendosjen e bustit të amerikanit Charles Telford Erickson përpara Shkollës Profesionale që mban emrin e tij,... 

Çdo ditë e ka emnin: NANË…!

Nga Ramiz LUSHAJ             1.             Një nanë ka ndrrue jetë në Vuthaj të Plavë-Gucisë, me 24 të gushtit 2021, bash në ditën e lindjes së saj të 84-të. E thonë se këso vdekje me përkim dator ndodhin rrallë dhe vijnë vetëm për njerëzit e mirë, me shpirt... 

Komandanti i UÇPMB-së, Shefket Musliu,takon Refik Hasanin

Komandanti i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit Shefket  Musliu, u takua në Gjilan në ,,Kullën e Bashkimit”, me profesorin me prejardhje nga  Zarbica e Bujanocit. Shefket  Musliu dihet mirëfilli që organizoi dhe luftoi e mbrojti pragun e shtëpisë duke sakrifikuar dhe ishte pjesë  aktive e Marrëveshjes së Konçulit të... 

Beteja për Prizrenin nuk do të përfundoj më 17 tetor 2021

Nue Oroshi Sa afrohet dita e 17 tetorit 2021 ku do të mbahën zgjedhjet lokale në Republikën e Kosovës gara sa vjen e bëhet interesante.Një qytet që gjithmonë ka qenë gara shumë interesante dhe që i ka dhënë me pas edhe orientimin politik edhe Kosovës ka qenë Prizreni qyteti i dytë më i madh i Kosovës.Ky qytet ka sjellë befasi në zgjedhje lokale për faktin që është qytet... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress