Home » Archive for Shtator, 2021

Valon Murati: Rruga e vetme për të dal nga kjo situatë është që të shtrohet çështja e shqiptarëve në Kosovën Lindore

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati ka reaguar pas ngjarjeve të fundit në Veri të Kosovës Duke analizuar situatën e fundit rreth reciprocitetit me targat z.Murati ka deklaruar se ” Rruga e vetme për të dal nga ky rreth vicioz është që të shtrohet çështja e shqiptarëve në Kosovën Lindore, duke u bazuar në parimin e reciprocitetit”. Postimi i plotë e z. Murati “Kosova... 

Arrihet marreveshja ne Bruksel, çfarë përfshihet në marrëveshje?

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak njofton se është arritur marrëveshja mes Prishtinës dhe Beogradit, raporton Rtklive. Në postimin e tij në Twitter, Lajçak shkruan se pas dy ditë intenzive të bisedimeve mes dy palëve, ata u pajtuan për zgjidhjen e situatës në veri. “Falenderoj Besnik Bislimin dhe Petar Petkovic për gatishmërinë... 

Udhëheqësit institucional të Preshevës, priten në takim në Shqipëri

Sot, kryetarja e Preshevës znj.Ardita Sinani bashk me zv.kryetarin e Komunës dhe kryetarin e Kuvendit Komunal të Preshevës, u pritën në takim nga zëvendës-ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë së Republikës së Shqipërisë, znj.Nina Guga. Me znj.Guga u diskutua në veçanti për kuotat për studentët e komunës së Preshevës në universitetet e Shqipërisë. Zv.ministrja... 

Refleksione – RRUGËTIMI I PËRMASËS SË PESTË (MENDIMIT) NË HAPËSIRË-KOHË

Artikull i Fatmiroshe Xhemalaj – Refleksione – RRUGËTIMI I PËRMASËS SË PESTË (MENDIMIT) NË HAPËSIRË-KOHË SIPAS ROMANEVE TË AUTORIT  TË DIASPORËS NË KANADA, AGRON Z SHEHU Nga: Fatmiroshe Xhemalaj, studiuese kritikeE-mail: fatmirax@yahoo.it CV e Fatmiroshe Xhemalaj: INFORMACION PERSONAL          FATMIROSHE... 

Opozita në Kosovë kërkon seancë të jashtëzakonshme për veriun

Për gjithë situatën e krijuar në veri u kërkua që të mbahet një mbledhje e jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës. Kështu njoftuan të mërkurën shefat e dy grupeve parlamentare opozitare, Besnik Tahiri nga AAK-ja dhe Abelard Tahiri nga PDK-ja. Ndonëse data edhe dita e seancës nuk dihet ishte shefi i grupit parlamentar të PDK-së i cili tha se janë pro çdo vendimi për vendosjen... 

Molliqaj: Kurti sot u dorëzua, disfata e tij mund të shpjegohet në 3 pika

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj ka reaguar pas deklaratës së zëvendëskryeministrit të Kosovës, Besnik Bislimi se arritja e marrëveshjes është afër dhe se ka mbetur pezull vetëm marrëveshja për çështjen e targave të veturave KM. Molliqaj përmes një postimi në Facebook tha se kryeministrit i Kosovës, Albin Kurti është dorëzuar, pasi sipas tij, ai e pranon Serbinë... 

Bislimi thotë se kanë arritur marrëveshje me palën serbe për targat

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka thënë se është arritur një marrëveshje në parim mes palëve për situatën sa i përket targave. Ai ka thënë se është arritur një draft final e po pritet vetëm miratimi nga pala serbe. Këtë e ka bërë të ditur gjatë një prononcimi për medie pas takimit që ka zhvilluar në Bruksel.  Read More »

SHBA për diskutimet në Bruksel: Ka progres, puna vazhdon

Ambasadori amerikan, Nicholas Giacobbe ka reaguar pas takimit që u mbajt sot në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë. Giacobbe përmes një postimi në Twitter tha se negociatat ende po vazhdojnë. “Pavarësisht raportimeve në media, negociatat në Bruksel vazhdojnë. Është bërë përparim, por puna mbetet. Ne inkurajojmë Kosovën dhe Serbinë që të vazhdojnë të angazhohen hapur... 

Kujtesë drejtuar Znj. Vjosa Osmani

Nga Skënder Sadri Kapiti E  nderuar Presidente e Kosovës , Znj. Osmani!Juve dhe Kryeministrit Kurti u kanë adresuar disa kërkesa për dekorimine Familjes së Sadri Kapitit nga Durrësi për dekorimine saj për kontributine jashtëzakonshëm që ajo familje ka dhënë për Kosovën. Ato kërkesa që u janë dërguar juve , personat dhe shoqatat m’i kanë dërguar edhe mua si dhe i... 

Kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani ka vizituar objektin e ri të Entit parashkollor “8 marsi” në Shoshajë të Poshtme

Sot kryetarja e Komunës së Preshevës, znj.Ardita Sinani me bashkëpunëtor ka vizituar objektin e ri të Entit parashkollor “8 marsi” për fëmijët me qëndrim ditor në Shoshajë të Poshtme Postimi i plotë i znj. Sinani: “𝐒𝐡𝐨𝐬𝐡𝐚𝐣𝐚 𝐞 𝐏𝐨𝐬𝐡𝐭𝐦𝐞 𝐦𝐞 𝐨𝐛𝐣𝐞𝐤𝐭 𝐭ë 𝐫𝐢 𝐩𝐚𝐫𝐚𝐬𝐡𝐤𝐨𝐥𝐥𝐨𝐫... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress