Home » Archive for 23 Shtator, 2021

MUSTAFI: PËRNDJEKJE POLITIKE – PADIA E RADHËS KUNDËR NGRITJES SË FLAMURIT KOMBËTAR SHQIPTAR

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi, Ragmi Mustafi ka njoftuar se i është ngritur një tjetër padi nga Serbia për shkak të vendosjes së flamurit kombëtar shqiptar në selinë e Këshillit. Mustafi ka shkruar në Facebook se kjo padi i erdhi pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë për çështjen e targave. “Sot, pranova... 

Ardita Sinani: Mirëpresim çdo vendim që sovranizon Republikën e Kosovës

“Mirëpresim çdo vendim që sovranizon Republikën e Kosovës, si masat e reciprocitetit lidhur me përdorimin e targave të përkohshme të shtetasve të Republikës së Serbisë” është shprehur kryetarja e Preshevës, znj.Ardita Sinani “Procesi i fuqizimit të sovranitetit të Republikës së Kosovës është në interes edhe të Luginës së Preshevës. Si i tillë, besojmë se... 

Reciprocitet edhe për të drejtat individuale dhe kolektive të njeriut

Shkruan: Refik HASANI Pas reciprocitetit në sferën e plasimit të të gjitha llojeve të produkteve të Serbisë në tregun e Kosovës duhet që Prishtina të kërkojë nga Beogradi nëpërmjet faktorit politik dhe ushtarak ndërkombëtar zbatimin e respektimit të ndërsjellë edhe në kuptimin dhe lëmin e të gjitha të drejtave të njeriut dhe atij kolektiv që gëzon pakica serbe... 

Monografi / HOXHË MAXHERJA – NJË FIGURË E NDRITSHME ATDHETARE

Sot, doli nga shtypi monografia “Hoxhë Maxherja – figurë e ndritshme atdhetare” e autorit Fehmi Ramadani. Bëhet fjalë për një botim ekskluziv në faqet e të cilit, është përmbledhur një biografi modeste e kësaj figure që për kohën kur veproi, la gjurmë të pashlyeshme të përgjithshme, veçmas në veprimtarinë patriotike – atdhetare. Themi një “biografi modeste”... 

TELEGRAM NGUSHËLLIMI

Për familjen e Gani NimanitFörslöv-Suedi, 22.09.2021 TELEGRAM NGUSHËLLIMI Lajmi i hidhur se Gani Nimani, ndërroj jetë në Göteborg të Suedisë, e muarëm me shumë hidhërim shpirtëror për ne bashkëpunëtorët e Ganiut dhe për të gjithë shqiptarët që e njohën Ganiun. Sot të pikëlluar me pijetet të lartë përkujtojmë figurën e Gani Nimanit si veprimtar i... 

Albin Kurti dhe Reciprociteti

Nga Skënder Sadri Kapiti Më është kërkuar një prononcim për reciprocitetin e targave te automjeteve.    Unë po ipërgjigjem me një shkrim timin shkruar e botuar me 7 Shkurt 2020 me titull “Reciprociteti” Reciprociteti është respekt dhe njohje e ndërsjelltë. Marrëdhënie apo marrëveshje reciprociteti  kanë kuptimin dhe praktikën e barazisë pa imponime,... 

“Krimet e nderit” dhe etiologjia e këtij fenomeni kriminal- pjesa 1

Duke përcjellur me vëmendje shumicën e reagimeve dhe shpjegimeve, të dhëna edhe nga politikan, sociolog, psikolog, e deri edhe tek teolog, e që shumë pak janë trajtuar shkaqet e këtij fenomeni kriminal në Trojet tona. Në fakt, asnjë studim, analizë e mirëfilltë kriminologjike, nuk ka pasur për trajtimin e fenomenit kriminal të njohura në zhargonin profesional si “krime nderi”... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress