Home » Archive for 10 Tetor, 2021

Lavrov në Beograd: Pranojmë çdo zgjidhje me Kosovën që i përshtatet Serbisë

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov pas një takimi që zhvilloi në Beograd me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq deklaroi se shteti i tij është i angazhuar në zgjidhjen e çështjes së Kosovës, në kuadër të dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit, duke shtuar se një zgjidhje eventuale do të duhej të miratohej nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara. Lavrov tha se... 

Gjilani,do të duhej të  jetë nikoqir i takimeve të përbashkëta të dy qeverive

Në Gjilan, do të duhej të mbahet  takimi i Qeverisë së Kosovës dhe Qeveris  së Shqipërisë, dhe takimi i Qeverisë së Kosovës dhe Qeveris  së Maqedonisë Veriore Shkruan: Refik HASANI Anamorava ka një rëndësi tejet të posaçme , pasi dallohet me disa karakteristika që e dallojnë nga Rajonet tjera, në radhë të parë përmes Gjilanit lidhet Medvegja, Bujanoci,... 

Ballkani, shqiptarët, turqit, grekët dhe sllavët

Nga Skënder Kapiti, Nëntor 2013 Shpallja e Pavarësisë dhe e formimit të Shtetit të dytë shqiptar të Kosovës është ngjarja e dytë më e madhe në Historinë Kombëtare Shqiptare pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë me 28 Nëntor 1912. Kjo i ka hapur rrugën pashmangshmërisë së Bashkimit Kombëtar dhe të zgjidhjes se problemit akoma të pazgjidhur në Ballkan, që... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress