Home » Archive for 30 Tetor, 2021

Planifikimi i buxhetit të Kosovës edhe për Luginë duhet përshëndetur

Shkruan:Refik HASANI  Sot, kabineti qeveritar i Republikës së Kosovës ka miratuar, projektbuxhetin për vitin 2022, e në të cilin është planifikuar edhe vija buxhetor për krahinën shqiptare që përfshin Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë.   Duhet përshëndetur, që  për herë të parë kemi që nga viti 1999, që është buxhetuar me mbështetje për Medvegjë, Bujanoc dhe... 

VEPRIMTARI NË VAZHDIMËSI

Shkruan: Prof.Dr. Agron XHAGOLLI Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore Preshevë e ka bërë tashmë një traditë pozitive organizimin e veprimtarive shkencore, në fusha të ndryshme të trashëgimisë kulturore të Luginës së Preshevës dhe të viseve të tjera shqiptare. Për më tepër, të gjitha këto veprimtari, nga kumtesa janë realizuar si punime shkencore dhe janë përmbledhur... 

Kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani e mirëpret lajmin për ndarjen e 2 milionë eurove për Luginën

Postimi i znj. Sinani: “FALEMINDERIT KOSOVË Lajm shumë i mirë njoftimi i sotëm nga Kryeministri i Republikës së Kosovës , z.Albin Kurti, për buxhetimin prej 2 milion euro për Luginën e Preshevës, në Projektligjin e Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2022. Kjo ishte kërkesë e kahmotshme e përfaqësuesve institucional dhe politik të Luginës së Preshevës.... 

Të dielën në orën tre të mëngjesit, akrepat e orës do t’i lëvizim 60 minuta prapa

Ndërrimi i akrepave të orës me një orë pas do të ndodh natën mes së shtunës, datë 30 dhe të dielës, 31 tetor, kur akrepat do të zhvendosen nga ora 3:00 në 2:00. Kalimi nga koha verore në atë diellore, që në fakt shënon ardhjen e periudhës së dimrit, do të sjellë si çdo vit avantazhe dhe disavantazhe. Me orën dimërore, do të kemi më pak ditë dhe më shumë natë.... 
© 2022 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress