Home » Archive for Nëntor, 2021

MË SHUMË BASHKËPUNIM MIDIS PRESHEVËS DHE PEJËS, MË SHUMË MUNDËSI PËR ZHVILLIM EKONOMIK

Sot, kryetarja e Preshevës Ardita Sinani ishte e ftuar në seancën solemne të Kuvendit Komunal të Pejës, ku miku i saj Gazmend Muhaxheri mori detyrën e kryetarit të Komunës. Postimi i znj. Sinani: “Sot isha e nderuar të jem e ftuar në seancën solemne të Kuvendit Komunal të Pejës, ku miku im Gazmend Muhaxheri mori detyrën e kryetarit të Komunës. Në emër të qytetarëve... 

Vjosa Osmani emëron gjeneralmajor Bashkim Jasharin, komandant të ri të FSK-së

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, njëherësh komandante supreme e Forcave të Sigurisë së Kosovës, ka emëruar gjeneralmajor Bashkim Jasharin komandant të ri të Forcës së Sigurisë së Kosovës, në përputhje me kompetencat kushtetuese. Emërimi është bërë siç parashihet në ligjin për FSK-në, pas propozimit të ministrit të Mbrojtjes dhe rekomandimit të... 

Nuk ka pse bëhen pyetje e sondazhe për Bashkim Kombëtar, pasi nuk pyeten bijtë e bijat se a e duan Nënën

Nga Skënder Sadri KAPITIShqiptarët, Shqipërinë e quajnë dhe e kanë Mëmëdhe, Amë. Dhe nuk ka pse të pyeten shqiptarët apo të bëhen sondazhe se a jeni dakord për Bashkim Kombëtar, sepse është njëlloj sikur të pyesësh bijtë dhe bijat se a e doni Nënën.Kujdes se një pyetje e tillë që bëhet është dicka jo vetëm e cuditshme por edhe provokative, që të pyesësh shqiptarët... 

Llampa magjike e Aladinit nuk mund ta shndërrojë sondukun e Palokës në arkën e Noes!

Nga Azgan Haklaj 11-të dhjetori nuk është Nata e Kadrit që shpëton Berishën dhe Berishizmin por 18- të dhjetori do të jetë apokalipsi i absolutizmit dhe prologu i epokës demokratike.Prej disa ditësh sonduku i Palokës është shndërruar kryefjalë dhe kallzues i politikës së ditës ashtu si arka e gjyshes apo e pajës së nuses.Berisha beson tek sonduku i Palokës si tek arka... 

Këshillit Komunal i Preshevës miratoi Propozim Buxhetin e Komunës për vitin 2022

Sot, Këshillit Komunal i Preshevës mbajti mbledhjen e 14 të rradhës, në të cilën pikë kryesore kishte miratimin e Propozim Buxhetit të Komunës së Preshevës për vitin 2022.Pas propozimeve që i mori gjatë muajit të fundit nga qytetarët, përfaqësuesit e bashkësive lokale, bujq e zejtarë, Këshillit Komunal shqyrtoi dhe miratoi Propozim Buxhetin për vitin 2022.Me këtë miratim,... 

Federata Shqiptare e futbollit të Femrave mbështet ekipin e femrave të Preshevës për grumbullimin e Kombëtares

Festa e Flamurit ka rezervuar një surprizë shumë të bukur për ekipin Kombëtar të vajzave që u vizitua nga klubi futbollit të femrave të Preshevës. Në grumbullimin që Kombëtarja po zhvillon në prag të ndeshjes me Kosovën, kapitenia Megi Doçi dhe sulmuesja nga Lugina e Preshevës, Mimoza Hamidi, zhvilluan një takim të përzemërt me vajzat e ekipit të Preshevës që ndodheshin... 

Presheva shenon Festën e Flamurit

Për nder të Festës së Flamurit, 28 Nëntorit, Kryetarja e Preshevës bashkë me udhëheqës institucional, lider të subjekteve, në Amfiteatrin e TV Presheva festuan këtë ditë kombëtare ku u mbajt program artistik me këngë me motive kombëtare të ekzekutuara nga SHKA “Presheva”. “Programi i përzgjedhur për këtë ditë i dhanë shije të veçantë shenimit të festës... 

Kryetari i KK të Preshevës uron Ditën e Shenjtë të Kombit Shqipëtar – 28 Nëntorin

Postimi i z. Salihu: “Ne emrin tim personal, subjektit politik që unë përfaqësoj – Lëvizja për Reforma, dhe në emër të Kuvendit Komunal të Komunës së Preshevës dua që çdo shqiptari t’i përcjell urimet më të përzemërta për Ditën e Shenjtë të Kombit Shqipëtar – 28 Nëntorin. Baballarët e Kombit tonë kanë kaluar sfida të mëdha që të na... 

ARDITA SINANI: NDALESA E VIZITËS SË MINISTRAVE TË KOSOVËS DËSHMON SE LUGINA ËSHTË PJESË E KONTESTIT KOSOVË-SERBI DHE SE DUHET TË JETË PJESË E DIALOGUT NË BRUKSEL

“Përderisa po bënim përgatitjet e fundit organizative për mirëpritjen e vizitës së Ministrave të Republikës së Kosovës: – z.Liburn Aliu, Ministër i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës; – znj.Arbërie Nagavci, Ministre e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit;- z.Hekuran Murati, Ministër i Financave, Punës dhe Transfereve –... 
© 2022 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress