Home » Archive for 16 Nëntor, 2021

Dialogu mes shqiptarëve dhe qeverisë Serbe, do të duhej nën mbykqyrjen e BE-s

Shkruan: Refik Hasani Sot, është caktuar dhe pritet rinisja e dialogut mes shqiptarëve dhe qeverisë Serbe. Dialogu i realizuar që nga përfundim i luftës së UÇPMB-ës gati asnjë rezultat nuk ka arrit, do të duhej dialogu i ngecur në mes të qeverisë së Serbisë dhe përfaqësuesve shqiptarë të Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës, të jap rezultate dhe të caktohen afate dhe... 

Mao Ce Dun apo Fuhrer! – “Kryet e prerë nuk ngjitet më” !

Vendimi i kryesisë së Partisë Demokratike të Shqipërisë për thirrjen e kuvendit kombëtar e shfazoj Sali Berishën.Në një konferencë urgjente doli para gazetarëve në panik.Berisha u kap në befasi si dhelpëra ne kurth.Ai dhe sejmenët e tij nuk e kanë menduar se kryesia e Partisë Demokratike do të thërrasë kuvendin prandaj reaguan si një katjushkë e ndryshkur duke gjuajtur... 

Arsyet e fitores së LDK-së të zgjedhjeve vendore në Kosovë

Nga Skëder Sadri KAPITI Fituesi i zgjedhjve vendore nuk percaktohet se sa komuna fiton, por kryesisht fitues i tyre ëhtë ajo parti poitike  që fiton kryeqytetin. Kush fiton kryeqytetin është edhe fitues i zgjedhjeve vendore. Me 14 Shurt 2021 populli  Kosovës ia besoi qeverisjen “VETVENDOSJES” dhe Listës “GUXO” të Vjosa Osmanit pasi me një rezultat... 

Aristoteli nga filozofia nuk është i imagjinar

Ali Hertica  Në gjeneratën e dytë dhe të tretë të reformacionit, Aristoteli u kthye përsëri, por më pas “i zhveshur”, sipas Van ‘t Spijker. Vetëm shkrimet logjike të filozofit grek u pranuan. Që atëherë, kjo ka mbetur e tillë në teologjinë e reformuar. Njerëz si Zanchius, Ursinus, Hypperius, Voetius dhe të tjerë hodhën poshtë pikëpamjet tipike pagane... 

Ardita Sinani priti Ambasadorin e OSBE-së, biseduan rreth çështjes së shqiptarëve në Luginë të Preshevës

Postimi i znj. Sinani: “Sot pata kënaqësinë të mirëpres Shefin e Misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian në Serbi, Shkëlqesinë e Tij, Ambasadorin Jan Braathu. Pas takimit që kishim në zyrën e Misionit të OSBE-së në Beograd, më 16 qershor të këtij viti, ku ngrita shqetësimet dhe problemet esenciale me të cilat përballen shqiptarët në Serbi,... 

Salihu: Një drekë pune me Ambasadorin e misionit të OSBE-së z. Jan Braathu

Postimi i Z. Salihu: “Një drekë pune në frymën e një bashkëpunimi dhe koordinimi me Ambasadorin e misionit të OSBE-së z. Jan Braathu. Tematika në thelb kishte interesin e shqipëtarëve të Luginës së Preshevës, si dhe opsionet dhe zgjidhjet më të mira ishin temat kryesore të këtij takimi. Njëzëri ishim të mendimit që bashkëpunimi me zyrat e përfaqësuesve ndërkombëtarë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress