Home » Archive for Dhjetor, 2021

Edi Rama energji borxh dy ditë Kosovës, kurse Vuçiqi 500 milion euro në vit ndihmë serbëve të Kosovës

Nga Skënder Sadri KAPITIKosova po përballet me një krizë të thellë energjitike,dhe Shqipëria po “sakrifikon” shumë dhe me shumë vështirësi do i japë energji elektrike Kosovës borxh për dy ditët e festive. Shqipëria  ka ofruar 2 ditë energji elektrike Kosovës gjatë festave por jo “falas”.Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku pas mbledhjes së qeverisë... 

KAMBERI: NJË LISTË E VETME ZGJEDHORE SHQIPTARE NË MEDVEGJË !

Pas paralajmërimit për zgjedhje të parakohëshme lokale në Komunën e Medvegjës, kryetari i Partisë për Veprim Demokratik (PVD) njëherit dhe deputet në Parlamentin serb, z.Shaip Kamberi ka apeluar që shqiptarët e kësaj Komune të garojnë me një listë zgjedhore në këto zgjedhje lokale Postimi i z.Shaip Kamberi: “Partia autoritare dhe pushteti autokrat i SNS të Aleksandër... 

Premtimi ka forcën detyruse e ajo forc e jep populli

Mr.Ali Hertica  Thuhet një thënje ,,Do të vijë për njerëzit një kohë në të cilën qeverinë do ta marrin në dorë budallenjtë…dhe do të vijë një kohë në të cilën njerëzit e zgjuar e të urtë do të përbuzen…..  Shumë njerzë mendojnë se është gabim të bësh diçka të paligjshme. Si mund të bazohet një detyrim i përgjithshëm për bindje... 

Kryetarja Sinani ndan dhurata për fëmijët e disa fshatrave të Preshevës

Kryetarja e Preshevës, znj.Ardita Sinani ka vizituar sot fëmijët në çerdhet e fshatrave të Raincës, Rahovicës, Preshevës, Corroticës, Miratocës, Leranit, Stacionit Hekurudhor dhe të Zhunicës duke iu ndarë dhurata për Vitin e Ri 2022 Postimi i znj Sinani: “Gëzuar 2022! Në Raincë, Rahovicë, Preshevë, Corroticë, Miratoc, Leran, Stacion Hekurudhor dhe Zhunicë Kudo,... 

Përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës takojnë shefin e OSBE-së

Tre udhëheqësit politik dhe institucional në Luginë të Preshevës, deputeti në parlamentin serb z.Shaip Kamberi, kryetarja e Preshevës znj.Ardita Sinani dhe kryetari i Këshillit Nacional Shqiptar z.Ragmi Mustafi, janë pritur në takim nga shefi e misionit të OSBE-së, z.Jan Braathu Me z.Breathu, përfaqësuesit e Luginës biseduan për pozitën e shqiptarëve në Luginë të Preshevës... 

Vetë qytetarët do të bëhen arbitri të uniteti ose përçarja

Ali Hertica  Demokracia, ku është themeli i saj dhe e konsideroi si rrezik çdo përpjekje për të siguruar unitetin. Demokracia, sipas Lefort, nënkupton kremtimin e ndarjeve shoqërore. Sfera të ndara Tocqueville pa që feja e krishterë kishte luajtur një rol të rëndësishëm në zhvillimin e demokracisë amerikane. Feja mbrojti moralin, solli një dashuri për barazinë dhe... 

Përfundojnë punët mbi shtratin e lumit të fshatit Rahovicë

Sot përfunduan punët në asfaltimin e rrugës, shtratit dhe urave të lumit të fshatit Rahovicë. “Sot përfunduan punët në asfaltimin e rrugës, shtratit të lumit dhe urave të lumit në rrugën që shpie drejt varrezave të fshatit Rahovicë. Ishte e domosdoshme ndërhyrja në këtë pjesë, për shkak edhe dëmeve që shkaktuan vërshimet e këtij viti . Që nga shtatori, përfundimi... 

Dy Parlamentet shqiptare të miratojnë ligjin për përjashtimin dhe mos lejimin për të kandiduar individë që shpallen “non grata” nga SHBA

Nga Skënder Sadri KAPITI Kundër politikës, mediatikëve dhe intelektualizmit të korruptuar dhe mercenar Besoj se kjo thirrje e imja është në sinkron me opinionin publik  si dhe me ato media dhe me ata intelektualë patriotë të cilët shkruajnë dhe japin mendime e leksione se si duhet të funksionojë shteti, demokracia e ligji. Kjo pasi as këta intelektualë të mirëfilltë  nuk... 

Sistemi klasik i demokracisë përmes politikës partiake

Mr.Ali Hertica  Mangësia e dytë e sistemit aktual të demokracisë përfaqësuese është se favorizon populizmin politik. Ne e gjejmë versionin klasik të populizmit midis gurusve politikë të vetëshpallur që imponojnë një “identitet kolektiv” te njerëzit (duke mohuar kështu diversitetin e tyre të ndërsjellë) dhe pretendojnë të njohin dhe përfaqësojnë “vullnetin... 

ÇMIMI “BYLBYL BREÇANI” PËR VETERANËT E BETEJËS SË KOSHARES

Nga RALI LURA “Gazeta e Alpeve”-gazetë Rajonale-PanShqiptare-NdërBallkanike (Shqipëri- Kosovë-Mali i Zi-Lugina e Preshevës-Sanxhak e Nish-Maqedoni e Veriut), prej Dhjetorit 2021,ka themeluar Çmimin “Bylbyl BREÇANI”, ne nderim te Heroit Kombetar të Betejës së Koshares e Luftës së Kosovës..Drejtori i “Gazeta e Alpeve” për Kosovën, Halil AHMETI- Veteran... 
© 2022 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress