Pas referendumit të Partisë Demokratike, për ratifikimin e shkarkimit të Lulzim Bashës, ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka mbajt një konferencë për media para selisë së PD-së, ku ka thënë se nuk ka forcë në botë që ndal këtë revolucion.

Ai përshëndeti demokratët që iu përgjigjen referendumin për shkarkimin e Lulzim Bashkës nga posti i kryetarit të Partisë Demokratike

Berisha: Duhet të përulem para dhjetëra mijëra, para 44 mijë demokratëve që sot vendosën me votën e tyre në mënyrën më plebishitare, largimin e peng Bashës, jo Basha por “brava” ik, e Lul Bravës nga drejtimi përfundimtar i forcës politike. Ky është ndëshkimi më i merituar që një person i padenjë për detyrë, që detyrën më të lartë të kreut të opozitës e shfrytëzon për pazare personale dhe trajton PD si pronë të tij. Ky është votimi më i shkëlqyer që shkruan një kapitull të ri në historinë e revolucionit.

Ky revolucion nuk ka të ndalur, nuk ka forcë në botë që mund ta ndalë. Jemi dëshmitarë të përpjekjeve të turpshme të narkoshtetit kundër këtij akti madhor në historinë e pluralizmit. Mjafton t’ju rikujtoj paraqitjen me orë të tëra në studio televizive të pengmarrësit etj etj, por asgjë nuk mund të ndalë njerëzit e lirë në realizimin e qëllimeve të tyre.

Nuk ka forcë që pengon dot njerëzit e lirë në arritjen e objektivave të tyre për liri dhe dinjitet. Unë me këtë rast dua ti jap fjalën komisionit që menaxhoi, drejtoi referendumin dhe falenderoj përzemërsisht se është i njëjti komision që menaxhoi në mënyrë të përsosur Kuvendin historik të 11 dhjetorit dhe po me kaq përgjegjësi, me transparencë absolute menaxhoi, drejtoi referendumin e parë.

Ndërkohë, brenda selisë së PD-së, Lulzim Basha po mban mbledhjen e kryesisë.

Lini një Përgjigje

Previous post Ragmi Mustafi: Nga viti 2008 janë njohur vetëm 30 diploma nga Kosova
Next post Mësimi i gjuhës amtare është vlerë e kulturës dhe traditës kombëtare
Translate »