AKP merr nën administrim një kompleks në Banjskë, ia jep me qera Policisë së Kosovës

Read Time:1 Minute, 48 Second

Policia e Kosovës ka asistuar Agjencinë Kosovare të Privatizimit që të marrë nën administrim kompleksin “Rajska Banja”, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë, zëvendësdrejtori për rajonin e Veriut, Veton Elshani.

Ky kompleksi i banjës gjendet në Banjskë të Zveçanit, në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe.

Elshani nuk dha detaje të tjera për këtë aksion, por vetëm deklaroi se Policia ka asistuar në këtë rast.

AKP-ja i tha portalit Koha se ky kompleks është pjesë e Ndërmarrjes Shoqërore Trepça Standard. Sipas këtij institucioni, toka dhe ish-objekti, që sipas AKP-së është rinovuar pa leje, janë pronë e Trepça Standard me seli në Mitrovicë të Veriut, e cila është nën autoritetin e AKP-së.

Agjencia tha se ka tentuar të kontaktojë palët që kanë shfrytëzuar këtë objekt, por nuk ka pasur sukses që as t’i kontaktojë e as t’i identifikojë.

Në ambientet e këtij kompleksi, pas një sulmi ndaj Policia e Kosovës nga një grup serbësh të armatosur në shtator të këtij viti, dy persona ishin arrestuar, por më pas ishin liruar nga autoritetet.

Gjatë sulmit të shtatorit, u vra një polic i Kosovës dhe tre sulmues të armatosur.

Kosova fajëson Serbinë për këtë sulm, por Beogradi mohon se ka gisht në të.

Rindërtimi i këtij resorit ka filluar në vitin 2015 nga Qeveria e Serbisë përmes Zyrës së saj për Kosovën. Në atë projekt janë investuar rreth 7 milionë euro.

Drejtori atëhershëm i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Marko Gjuriq, kishte nënshkruar marrëveshje për restaurimin e banjës me Dioqezën e Rashkës së Prizrenit të Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë dhe kryetarin e Autoritetit të Përkohshëm Komunal, Ivan Todosijeviq.

Kështu, kompleksi “Rajska Banja” kaloi në pronësi të Qeverisë së Serbisë, Kishës dhe Autoritetit të Përkohshëm Komunal të Zveçanit.

Ky resor gjendet në afërsi të manastirit të Banjskës, në vendin me të njëjtin emër, në komunën e Zveçanit.
Në këtë vend ka burime uji të nxehtë dhe sulfuror.

Në Kosovë ky kompleks është i regjistruar si shoqëri me përgjegjësi të kufizuar në emër të Aleksandar Zllatkoviq.

APK-ja menaxhon të gjitha ish-ndërmarrjet shoqërore të Kosovës dhe pretendon se është pronarja e vetme e atyre pronave.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Presidenti Begaj uron Kamberin: Mbështetja e Shqipërisë nuk do të mungojë
Next post Jens Stoltenberg: Siguria në Kosovë, çelës i stabilitetit në Ballkan