Albin Kurti: Kosova e pranon propozimin e BE-së

Kryeministri Albin Kurti, ka deklaruar se Kosova e pranon propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi dhe se e sheh atë si bazë të mirë për të ecur përpara. Një gjë të tillë, ai, e ka bërë të ditur në një postim në “Twitter” pas takimit që pati sot me të dërguarin Special të BE-së për dialogun, Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak.

“Shkëmbim i mirë me të dërguarin special të BE-së Miroslav Lajçak gjatë një drekë pune në Prishtinë. Ne e pranojmë propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe e konsiderojmë atë një bazë të mirë për diskutime të mëtejshme dhe një platformë solide për të ecur përpara”, ka shkruar Kurti.

I pari i ekzekutivit kosovar tutje ka shkruar se çështje të rëndësishme rreth këtij plani, të cilat do t’i adresojë në Bruksel.

“Disa pyetje mbi garancitë ndërkombëtare, mekanizmat e zbatimit dhe renditja kohore do të trajtohen së shpejti gjatë bisedimeve në Bruksel. Konceptet demokratike të orientimit evropian na bëjnë me shpresë”, ka shkruar Kurti.

Lini një Përgjigje

Previous post Kontingjenti i FSK-së për operacione humanitare u nis për në Turqi
Next post Berisha, Thaçi, Rama, Mustafa, Meta etj., bëjunishqiptarëvenjë “tëmirë” historike-largohuni!