Albin Kurti: Kushtëzimi i Serbisë është bërë qëndrim i Lajçakut

Read Time:4 Minute, 47 Second

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka theksuar se nuk mund të pranojë diçka si kompromis nëse Asociacioni vendoset si konsensus nga ana e BE-së.

Kurti: Nuk mund të ketë kompromis me Asociacionin si kushtëzim

Ai ka thënë se në takimin e sotëm ka qenë i vetmi që ka hedhur një propozim konkret në tavolinë. “Propozova një plan sekuencimi se si të bëhet zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit. As nga BE e as nga Serbia nuk ka pasur propozim. Ky është takimi i parë në nivel të lartë ku ne bisedojmë mbi implementimin e marrëveshjes dhe sekuencimin e tij. Unë sot e kuptova se Serbia asnjëherë nuk ka propozuar një dokument të sekuencimit, por ka dorëzuar  një dokument që kushtëzon zbatimin e marrëveshjes me formimin e Asociacionit. Kjo na kthen në prillin e vitit 2013 kur në dhomë ndodheshin baronesha Ashton, këshilltari i saj Cooper dhe kryeministrat e asaj kohe, Hashim Thaçi e Ivica Daçiq. Tani jemi 10 vjet pas. Të gjitha marrëveshjet janë brenda nenit 10 të Marrëveshjes Bazike në Bruksel”, ka theksuar Kurti para medieve.

Ai ka thënë se qartazi neni 10 i Marrëveshjes Bazike thotë që duhet të zbatohen të gjitha marrëveshjet e mëhershme të dialogut në Bruksel, që janë të obligueshme dhe valide.

“E janë 39 sosh gjithsej. Por nuk mundet nga neni 10 nga 39 marrëveshje të përzgjidhet vetëm një e tillë dhe të vendoset sikurse qerrja para kuajve. Të bëhet edhe thelb edhe përakt. Një kushtëzim të tillë unë nuk e kam pranuar. Është për të ardhur keq që emisari evropian Lajçak e ka pranuar një kushtëzim të tillë dhe kushtëzimin nga Serbia që e ka pranuar ai e ka bërë në cenim të funksionit të tij si lehtësues e ndërmjetësues, por unë nuk mund ta pranoja një gjë të tillë duke cenuar asisoj Kosovën, kryeministër i së cilës jam. Ne kemi bërë një propozim dhe është për të ardhur keq se pikërisht kur jam konstruktiv dhe bëj propozime shkaktohet një lloj nervoze në dhomë dhe vështirësohet dialogu”, ka shtuar Kurti.

Ai shprehu gatishmërinë e plotë që secilin nen nga 11 sosh të Marrëveshjes Bazike, secilën fjali nga 6 sosh të preambulës dhe secilën pikë nga 12 sosh nga Aneksi i Zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit është i gatshëm dhe i interesuar ta zbatojë një kohë e më parë e në plotni e pa asnjë kusht.

Kryeministri ka thënë se sot e ka marrë vesh se kushtëzimi i Serbisë është bërë qëndrim i të deleguarit të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.

“Unë sot e mora vesh pse që 6 muaj nuk ec puna me zbatimin e sekuencuar të marrëveshjes, sepse Serbia ka  vënë si kushtëzim formimin e Asociacionit. E ky kushtëzim i Serbisë është shndërruar në qëndrim të Lajçakut. E për të ecur përpara kjo duhet të tejkalohet”, ka shtuar Kurti.

Kryeministri ka thënë se cilido student i fakultetit juridik kudo në botë kur ta lexon Marrëveshjen Bazike thotë se kjo është njoihje reciproke ‘de-facto’. “E keni preambulën, i keni nenet e para dhe askund nuk e gjen Asociacionin e Komunave me shumicë serbe”, ka thënë ai.

“Nuk mund të ketë kompromis midis propozimit me sekuencë dhe kushtëzimit të vjetër. Kur unë kërkova gjatë këtij takimi që ta shoh propozimin që ka dhënë Serbia, sepse m’u tha që ka një të tillë, ndërmjetësit nuk ishin në gjendje që ta sjellin. Dhe vetëm pas përfundimit të takimit m’u dha një dyfaqësh në anglisht dhe në serbisht në çirilicë, i cili paraqet një dokument të vjetër së paku gjashtë muaj, që do të thotë se nuk mund të jetë udhërrëfyes i sekuencuar si propozim i palës serbe, por që në fakt ishte dokument i kushtëzimit të Serbisë që njëherë duhet të zbatohet Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe, pra ajo marrëveshja e para 10 vjetëve, e më pastaj eventualisht do të mund të kalojmë në zbatimin e kësaj Marrëveshjes Bazë. Qartë, Neni 10 i Marrëveshjes Bazike thotë që duhet të zbatohen të gjitha marrëveshjet e mëhershme të dialogut në Bruksel, të cilët janë të obligueshme dhe valide, e janë 39 sosh gjithsej. Por nuk mundet nga Neni 10, nga 39 marrëveshje të përzgjidhet vetëm një e tillë dhe të vendoset sikurse qerrja para kuajve, të bëhet edhe thelb edhe parakusht. Pra, një kushtëzim të tillë unë nuk e kam pranuar. Sot dokument të shkruar me propozim konkret ka sjellë vetëm Kosova përmes meje. BE ka lehtësuar dhe ka ndërmjetësuar. BE është aty për t’u siguruar që propozimet e palëve të jenë përbrenda frymës dhe formës BE-së. Ata nuk bëjnë propozime. Ata kujdesen që propozimet e palëve të jenë të tilla që nuk i kalojnë kornizat evropiane. Pala serbe nuk ka sjellë propozim por kushtëzim”, ka insistuar Kurti.

I pyetur nga gazetarët serbë nëse do të kërkojë dorëheqjen e kryetarëve aktual në katër komunat veriore, Kurti është përgjigjur: “Dorëheqja është akt moral. Më besoni se ka shumë më shumë njerëz që kërkojnë dorëheqjen e presidentit tuaj nbë Serbi, se sa ata që kërkojnë dorëheqjen e kryetarëve tanë në veri. Nuk mund ta shtysh dikë të japë dorëheqjen. Ky është mentalitet diktatorial. Kjo nuk mund të bëhet në Kosovë, jemi shtet demokratik, në Serbi ndoshta”.

Borrell: Kurti nuk pranoi propozimin tonë, kërkoi njohjen `de facto`

(E plotësuar, ora 15:55) Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e ka pranuar propozimin e tyre të kompromisit për zbatimin e marrëveshjes për normalizim. Ai ka thënë se ka ofruar që palët të nisin paralelisht zbatimin e kërkesave, por se sipas tij Kurti ka kërkuar së pari njohje de facto nga Serbia, derisa Vuçiqi ka kërkuar themelimin e Asociacionit.

https://www.facebook.com/watch/?v=6478646058913640

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post SHBA kërkon nga Kosova dhe Serbia të marrin seriozisht obligimet nga Marrëveshja për normalizim
Next post Josep Borrell: Kurti nuk pranoi propozimin tonë, kërkoi njohjen “de facto”