Albin Kurti në takim me përfaqësuesit e Luginës, kërkon unitet për zgjedhje

Read Time:59 Second

Një listë e përbashkët e shqiptarëve të Luginës së Preshevës në zgjedhjet parlamentare në Serbi, do të ndihmonte shumë përfaqësimin sa më të mirë të shqiptarëve në këtë institucion. Kështu është thënë pas takimeve që përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës zhvilluan me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Në takim me kryeministrin Kurti, brenda dy ditëve kanë marrë pjesë gjashtë nga shtatë kandidatët shqiptarë për deputetë në zgjedhjet e 17 dhjetorit në Serbi, të cilët tashmë kanë publikuar kandidaturat e tyre.

Kryeministri i falënderoi pjesëmarrësit në takim: Shaip Kamberin, Nagip Arifin, Ragmi Mustafën, Shqiprim Musliun, Naser Azirin e Armend Aliun, për kontributin e tyre të deritanishëm dhe u dëshiroi sukses në zgjedhjet e radhës.

Sipas Kryeministrisë, në takim është diskutuar gjendja e shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, diskriminimi që po u bëhet atyre dhe asimetria me Kosovën, ku siç dihet, “në Kosovë deputetët e Listës Serbe i bojkotojnë dhjetë ulëset e rezervuara, ndërkaq në Luginë, shqiptarëve iu pasivizohen adresat dhe diskutohet nëse do të mund t’i arrijnë tre deputetë”.

Kujtojmë, se zgjedhjet parlamentari në Serbi mbahen me 17 dhjetori. Në zgjedhjet e kaluar në Kuvendin e Serbisë shqiptarët janë përfaqësuar vetëm me një deputet, Shaip Kamberin.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Këshilli Evropian: Integrimi i Kosovës në BE varet nga përparimi në dialog
Next post Antonio Guterres: Makth i pafund humanitar për civilët e Gazës