Albin Kurti pranon letër nga Macron, Scholz e Meloni lidhur me takimin në Bruksel

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar një letër të përbashkët nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni në lidhje me takimin e nesërm në Bruksel dhe propozimin Evropian.

Në këtë letër ata kanë mirëpritur deklarimet publike të kryeministrit Kurti sa i përket propozimit Evropian.

“Presidenti Macron, Kancelari Scholz dhe Kryeministrja Meloni janë shprehur të bindur se konkludimi dhe zbatimi i propozimit Evropian, është me rëndësi thelbësore për përfitimin e përgjithshëm të qytetarëve të Republikës së Kosovës, për paqen dhe zhvillimin prosperues të rajonit dhe për përparimin e perspektives Evropiane të vendit”, njofton Zyra e Kryeministrit.

Lini një Përgjigje

Previous post Në Ballkan gjithë shtetet janë më multi-etnikë se Kosova, por s`kanë Bashkësi të komunave Etnike
Next post BE: Rusia po tenton të pengojë dialogun Kosovë – Serbi